Novinky

Bechtěrevova nemoc nemusí být rychlou cestou k invaliditě

Bechtěrevova nemoc nemusí být rychlou cestou k invaliditě

Bechtěrevova choroba má špatnou pověst a nebudeme zastírat, že do značné míry oprávněně. U každého má ale jiný průběh. Víte, jak ji ovlivnit ve svůj prospěch?

Revmatické nemoci jsou typické svojí mnohotvárností a pro Bechtěrevovu chorobu to platí dvojnásobně. Individuální rozdíly panují nejen v jejích příznacích, ale i v rychlosti jejího postupu a její intenzitě. Nemoc se může stále měnit. Zrychlovat svůj postup, zpomalovat ho, někdy se i sama od sebe zastaví.

Začátek „bechtěreva“? Velmi se různí

Rozvoj prvních příznaků trvá většinou řadu měsíců a jejich intenzita bývá mírná. Obvykle nějakou dobu trvá, než si nemocný vůbec uvědomí, že se něco děje. A někdy si to ani neuvědomí. Revmatické nemoci postihují typicky mladé lidi, a proto mohou být obtíže připisovány růstovým bolestem nebo sportovnímu poranění. Nemocného často dovedou k lékaři až další příznaky, jako jsou zvýšená teplota a nechutenství.

Jindy je počáteční průběh nemoci bouřlivý, bolestivost kloubů a páteře je od samého počátku výrazná. Rychlost nástupu ale není rozhodující. Kdo má letos nemoc velmi aktivní, může ji mít za rok daleko mírnější a naopak. Jediným způsobem, jak dostat „bechtěreva“ pod kontrolu, je včasná a účinná léčba.

Frustní nebo frustrovaná forma Bechtěrevovy nemoci?

Bylo vám řečeno, že máte frustní formu „bechtěreva“? Pak to znamená, že vaše nemoc postupuje pomalu, má mírné příznaky a malý vliv na kvalitu života. Neznamená to však, že nepotřebujete léčbu nebo že se může omezit na tlumení bolesti. Naopak. Dlouhé vyčkávání na dobu, „až bude hůře“, může představovat zbytečný rozvoj nevratných změn, které už žádná léčba nevyřeší.

Jak průběh onemocnění ovlivnit?

Pokud jsou vaše obtíže mírné, před zhoršováním nemoci vás ochrání zdravý životní styl. Co je pro bechtěreviky nejlepší? Určitě spolupráce s lékařem, aktivní zájem o léčbu, její dodržování a optimismus. Bez ohledu na formu nemoci.

(pez)

 

Zdroj:

https://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1634 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: