Novinky

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah. 

První kroky

Ze všeho nejdříve je úlohou fyzioterapeuta určit pohyblivost a míru ohebnosti pacienta. To může udělat buď podle vzdálenosti mezi podlahou a konečky prstů při ohybu k zemi, nebo lze použít tzv. částečný Schoberův test. Ten slouží k mnohem přesnějšímu posouzení lumbální oblasti páteře. Kromě ohebnosti v této části zad je vhodné též vyšetřit to, v jakém stavu jsou svaly nemocného – hlavně kvůli případným atrofiím a nežádoucímu zkracování svalů.

Když probíhá zánět

Pokud se již rozvinul zánět, soustředí se fyzioterapeut zejména na omezení bolesti a potlačení zánětlivé reakce vašeho těla. Cílem v této fázi je najít rovnováhu mezi tím, jak na jedné straně pořádně odpočívat a na straně druhé zabránit rigiditě a ztuhlosti. Rady jsou následující:  

  • Při ležení na zádech je třeba se ujistit, že podložka je úplně rovná.
  • Doporučuje se 20 minut ležet na břiše před tím, než po ránu vstanete a večer uléháte na lůžko. Pokud by tato poloha vyvolávala obtížné dýchání, je lepší začít s krátkými 5minutovými intervaly a podle možností dobu postupně prodlužovat.
  • Velmi důležitá jsou i dechová cvičení. A to jak ta zaměřená na pohyby bránice, tak i na pohyby mezižeberních svalů.

Klidová období

Při fyzioterapii v nezánětlivé fázi Bechtěrevovy nemoci je možné využívat metody termoléčby. Dobré výsledky a úlevu od bolesti přináší i elektroléčba za použití nízkých a středních frekvencí. Správné nastavení respiračních cvičení, které jste si osvojovali během zánětlivé fáze, může vést ke zvětšení vitální kapacity plic a umožní vám lépe a kvalitněji odpočívat.

Pohyblivost na prvním místě

Možná vůbec nejdůležitější prací fyzioterapeuta je zajistit, aby všechny segmenty páteře byly maximálně pohyblivé. Pokud jsou v některých místech již srůsty, tak se cvičení provádějí jen v rámci možností pacienta, a to tak, aby byla zachována co největší pohyblivost kloubů.

(dak)

Zdroj: www.efisioterapia.net

Hodnocení článku:
(2451 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
21. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: