Novinky

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah. 

První kroky

Ze všeho nejdříve je úlohou fyzioterapeuta určit pohyblivost a míru ohebnosti pacienta. To může udělat buď podle vzdálenosti mezi podlahou a konečky prstů při ohybu k zemi, nebo lze použít tzv. částečný Schoberův test. Ten slouží k mnohem přesnějšímu posouzení lumbální oblasti páteře. Kromě ohebnosti v této části zad je vhodné též vyšetřit to, v jakém stavu jsou svaly nemocného – hlavně kvůli případným atrofiím a nežádoucímu zkracování svalů.

Když probíhá zánět

Pokud se již rozvinul zánět, soustředí se fyzioterapeut zejména na omezení bolesti a potlačení zánětlivé reakce vašeho těla. Cílem v této fázi je najít rovnováhu mezi tím, jak na jedné straně pořádně odpočívat a na straně druhé zabránit rigiditě a ztuhlosti. Rady jsou následující:  

  • Při ležení na zádech je třeba se ujistit, že podložka je úplně rovná.
  • Doporučuje se 20 minut ležet na břiše před tím, než po ránu vstanete a večer uléháte na lůžko. Pokud by tato poloha vyvolávala obtížné dýchání, je lepší začít s krátkými 5minutovými intervaly a podle možností dobu postupně prodlužovat.
  • Velmi důležitá jsou i dechová cvičení. A to jak ta zaměřená na pohyby bránice, tak i na pohyby mezižeberních svalů.

Klidová období

Při fyzioterapii v nezánětlivé fázi Bechtěrevovy nemoci je možné využívat metody termoléčby. Dobré výsledky a úlevu od bolesti přináší i elektroléčba za použití nízkých a středních frekvencí. Správné nastavení respiračních cvičení, které jste si osvojovali během zánětlivé fáze, může vést ke zvětšení vitální kapacity plic a umožní vám lépe a kvalitněji odpočívat.

Pohyblivost na prvním místě

Možná vůbec nejdůležitější prací fyzioterapeuta je zajistit, aby všechny segmenty páteře byly maximálně pohyblivé. Pokud jsou v některých místech již srůsty, tak se cvičení provádějí jen v rámci možností pacienta, a to tak, aby byla zachována co největší pohyblivost kloubů.

(dak)

Zdroj: www.efisioterapia.net

Hodnocení článku:
(2335 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).
19. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Projevy Bechtěrevovy nemoci ovlivňuje pohlaví

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
15. 12. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: