Novinky - revmatoidní artritida

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.

Chutně i zdravě

Zdravá strava je pro děti s artritidou důležitá, a to nejen kvůli správné hmotnosti. Tělu dodává také dostatek důležitých živin. Myslete ale i na stravitelnost zvolených jídel. Potraviny nutričně chudé nebo bohaté na vitaminy a minerály v nevstřebatelné formě jsou pro dětský organismus jen zátěží. Jídlo má být lehké a pestré. Snažte se maximálně omezit „prázdné kalorie“, ale dělejte i výjimky. Radost je pro dítě s juvenilní idiopatickou artritidou důležitá. Proto nějakou tu „mlsku“ občas dovolte, jen nesmí tvořit páteř stravy vašeho potomka.

Aktivity posilující kondici

Pohyb je nutný nejen kvůli kondici kloubů, ale také pro stimulaci kostní tkáně – nedochází pak ke ztrátě její hmoty. Aby pohyb nebolel, je dobré udržovat váhu, při které dítě nestrádá nadměrným tlakem na nosné klouby.

  • Rehabilitace je jedním ze základních pilířů léčby. Pomáhá šetrnými cviky udržet rozsah pohyblivosti kloubů, svalovou sílu i správné držení těla. Velmi ulevuje při ztuhnutí kloubů. Pokud potíže s klouby brání dítěti vykonávat každodenní činnosti, je namístě i péče ergoterapeuta.
  • Sporty jsou skvělá volba pro volný čas. Tyto aktivity v žádném případě nesmí nahradit rehabilitační cvičení, přesto mají velký význam v rozvoji dětské motoriky a psychiky. Když se vám podaří nadchnout potomka pro činnosti, které nekladou velké nároky na nosné klouby (například plavání), bude to pro něj výhodou.

Jak pomoci, když je hůř

V době, kdy je nemoc více aktivní, bývají děti unavené, klouby jsou oteklé, bolestivé a ztuhlé. O každém takovém vzplanutí by měl být informován ošetřující lékař. I vy sami ale můžete dítěti pomoci toto období překonat. Dbejte na přesné podávání léků a dodržování rehabilitační a jiné léčby. Klouby můžete chladit speciálními pomůckami. Dohlížejte na to, aby se dítě správně hýbalo i dost odpočívalo. Když se vám podaří potomka zabavit tak, aby nemyslel na bolest, budete mít doma větší pohodu.

S láskou

Mějte na paměti i emoční stránku nemoci. Všechno v klidu vysvětlujte, snažte se předcházet pocitům viny. Pomáhejte dítěti, aby nebylo izolované od vrstevníků, pozvěte třeba kamarády s maminkami na návštěvu. Aktivně se ptejte na všechny pocity, naslouchejte a snažte se vše chápat.

(pez)

Zdroj: http://www.jointessential.com

Hodnocení článku:
(3020 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?
1. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: