Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy
20. 6. 2010
S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí.
Kamkoli nemoc dovolí
I s Bechtěrevovou nemocí se dá cestovat. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim, zejména co se týče cvičení. Samozřejmě je vhodné vycestovat, je-li nemoc v klidovém stadiu, a vybírat takové cíle cest, které umožňují zvládnout zdravotní stav pacienta. Je tedy možné jet jak do hor, tak k moři, ale vždy s ohledem na aktuální zdravotní stav.
Než vyjedete
Pokud plánujete cestu mimo republiku, nezbytné je cestovní pojištění zdravotních výloh. V tomto ohledu je dobré se předem informovat, jak je to s pojištěním osob s chronickým onemocněním, abyste pak nebyli, zejména v případě ošetření při zhoršení stavu, nepříjemně překvapeni. Je dobré předem si zjistit, jaké jsou možnosti ošetření v místě pobytu, neboli zda v případě obtíží souvisejících s onemocněním bude dostupná adekvátní pomoc.
Nejasnosti? Hurá za ošetřujícím lékařem
Zejména v případě dalekých cest je vhodné prodiskutovat s ošetřujícím lékařem otázku případných očkování (nejen s ohledem na onemocnění, ale i na užívané léky) a režimu v době plánované cesty. Nejste-li si jisti, zda je pro vás cíl cesty bezpečný, také se poraďte se svým lékařem (cesty do tropů, vysokohorská turistika apod.).
Šťastnou cestu
Jsou-li cíl a průběh dovolené a cestování obecně vhodně zvolené a připravené, jsou přínosem a osvěžením pro každého. Zříkat se cestování nemusí v podstatě nikdo, i kdyby to mělo znamenat „jen“ pobyt v lázních.
Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.
Vážení přátelé, jmenuji se Vlaďka Všetečková a mám Bechtěrevovu chorobu. Na základě své životní zkušenosti jsem se rozhodla dělat osvětu a vyprávět svůj příběh, abych pomohla dalším lidem.
Dědičnost hraje důležitou roli při vzniku překvapivě velkého množství lidských chorob. Zjednodušeně lze říci, že nám rodiče dávají do vínku určitou pravděpodobnost, že se u nás dané onemocnění projeví, a to prostřednictvím genů, které od nich získáváme...
S přicházejícím létem a stoupající rtutí teploměru může někdy naopak klesat nálada bechtěreviků k bodu mrazu. Bojí se totiž, že v tomto ročním období nebudou moci dělat stejné věci jako ostatní. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si léto užít i s touto chorobou.
Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.