Novinky - revmatoidní artritida

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!

Nejen postižení kloubů

Jedním z příznaků, které předchází kloubním projevům, je zvýšená únava. Pocit vyčerpání se projevuje celé týdny a může se stupňovat. Častým brzkým příznakem revmatoidní artritidy je i ranní ztuhlost kloubů. Ta je typická i po delší době nečinnosti. Stává se vám, že když dlouho sedíte nebo když si zdřímnete přes den v křesle, trvá nějaký čas, než se zase „rozhýbete“? Raději tento problém konzultujte se svým lékařem. Pacienti s revmatoidní artritidou také často pozorují nápadnou nepohyblivost kloubů rukou. Někdy se pro ně stává obtížné i uchopit a udržet předmět v ruce, takže vše častěji padá na zem. 

Problémy s pohybem

Postižené malé i velké klouby také bolí. Nejprve jen při zátěži  po čase i v období klidu a odpočinku. Projevuje se zpravidla symetricky na obou stranách těla. Nepříjemné pocity se nejčastěji objevují v ramenech, kotnících, prstech i zápěstích, obtíže se nevyhýbají ani kolenům. Klouby jsou oteklé, na dotek teplé – to vše je známkou probíhajícího zánětu. Pomalu se mění i pohyblivost. Zvedání rukou nad hlavu, chůze, jízda na kole nebo další činnosti, které jste dříve byli zvyklí vykonávat snadno, se nyní mohou zdát obtížné až nemožné.

Napoví i tělesná teplota

Revmatoidní artritida je často spojena i se zvýšením teploty. Nemusí se jednat o nějaké dramatické změny, navíc pokud je vaše teplota vyšší než 38 °C, je to průvodním znakem spíše jiného akutního onemocnění, zejména infekčního původu. Ale dlouhodobě zvýšená teplota jen o něco málo oproti tomu, na jakou jste u sebe zvyklí, obvykle napovídá, že je s tělem něco v nepořádku.

Kromě zmíněných příznaků můžete pozorovat ještě:

  • suchost v ústech,
  • podrážděné oči, pocit písku v očích,
  • poruchy spánku,
  • tvrdé uzlíky pod kůží,
  • ztrátu chuti k jídlu.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2584 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Vyšší konzumace vlákniny má příznivý vliv na stav zánětu při revmatických nemocech. Tyto překvapivé výsledky přinesli američtí vědci. Vláknina prospívá srdci, může předejít některým nádorům a zlepšuje trávení.
10. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: