Novinky

Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.

Pohyb pomáhá

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, které se většinou vyvíjí plíživě pomalu. V průběhu let se ale potíže postupně zhoršují a nezřídka vedou i k těžké invaliditě nemocného. Nemoc se většinou ohlásí přetrvávající bolestí v bedrech, kříži a dolní části zad a dále se projevuje zhoršujícím se tuhnutím páteře. Bolest neustává hodiny a dny, ale spíše týdny a měsíce – náhlé a prudké potíže zad jsou u bechtěreva spíše výjimkou. Vše se paradoxně zhoršuje v klidu, při přiměřeném pohybu dochází spíše ke zmírnění obtíží.

Výrůstky a ztuhlost

Za vším stojí zánětlivý proces probíhající v pojivové tkáni obklopující obratle (meziobratlové ploténky, vazy, chrupavku). Zánět vede k poškození meziobratlových spojení. Při nápravě škod způsobených zánětem se nově tvoří kostní tkáň, která nahrazuje původně pružné vazivo a chrupavku. To má ale za následek omezení pohyblivosti páteře. S postupujícím zánětem se tak tvoří stále více kostní tkáně, mezi obratli se objevují výrůstky přemosťující meziobratlové prostory. Výsledkem je stále se zhoršující ztuhlost, která se s opakujícími záněty plíživě šíří po celé páteři. Stupeň postižení páteře, stejně jako vnímání bolesti se u různých pacientů výrazně liší v závislosti na délce trvání nemoci, tíži zánětů, vhodné léčbě a rehabilitaci či cvičení.

Zádům lze ulevit

Základem je vědět o svém onemocnění a spolupracovat s lékařem-revmatologem. Důležité pro snížení bolestí a zabránění dalšímu postupu nemoci jsou nejen účinné léky, ale i pravidelné cvičení, rehabilitace a lázně.

  • Cvičení a rehabilitace – vzhledem k tomu, že jde o chronické onemocnění, je velmi důležité pravidelné cvičení, které pomáhá udržet pohyblivost páteře a zamezit ztuhlosti. Každodenní cvičení by se mělo stát pro bechtěreviky rutinou.
  • Léky – v dnešní době existují kromě zavedených léků tlumících příznaky i moderní, tzv. biologická léčba, která umožňuje zasáhnout do imunitních dějů a výrazně zpomalit či zastavit postup onemocnění
  • Kvalitní spánek – bolesti zad trápí bechtěreviky často především v noci. Nepodceňujte proto výběr kvalitní matrace a dbejte na správnou polohu při spánku. Ankylozující spondylitida je nemoc, která s sebou také nese těžkou únavu, proto spěte nejméně 8 hodin v dobře větrané místnosti.

(hak)

Zdroj: de.back-in-play.com

Hodnocení článku:
(2129 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: