Novinky

Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.

Pohyb pomáhá

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, které se většinou vyvíjí plíživě pomalu. V průběhu let se ale potíže postupně zhoršují a nezřídka vedou i k těžké invaliditě nemocného. Nemoc se většinou ohlásí přetrvávající bolestí v bedrech, kříži a dolní části zad a dále se projevuje zhoršujícím se tuhnutím páteře. Bolest neustává hodiny a dny, ale spíše týdny a měsíce – náhlé a prudké potíže zad jsou u bechtěreva spíše výjimkou. Vše se paradoxně zhoršuje v klidu, při přiměřeném pohybu dochází spíše ke zmírnění obtíží.

Výrůstky a ztuhlost

Za vším stojí zánětlivý proces probíhající v pojivové tkáni obklopující obratle (meziobratlové ploténky, vazy, chrupavku). Zánět vede k poškození meziobratlových spojení. Při nápravě škod způsobených zánětem se nově tvoří kostní tkáň, která nahrazuje původně pružné vazivo a chrupavku. To má ale za následek omezení pohyblivosti páteře. S postupujícím zánětem se tak tvoří stále více kostní tkáně, mezi obratli se objevují výrůstky přemosťující meziobratlové prostory. Výsledkem je stále se zhoršující ztuhlost, která se s opakujícími záněty plíživě šíří po celé páteři. Stupeň postižení páteře, stejně jako vnímání bolesti se u různých pacientů výrazně liší v závislosti na délce trvání nemoci, tíži zánětů, vhodné léčbě a rehabilitaci či cvičení.

Zádům lze ulevit

Základem je vědět o svém onemocnění a spolupracovat s lékařem-revmatologem. Důležité pro snížení bolestí a zabránění dalšímu postupu nemoci jsou nejen účinné léky, ale i pravidelné cvičení, rehabilitace a lázně.

  • Cvičení a rehabilitace – vzhledem k tomu, že jde o chronické onemocnění, je velmi důležité pravidelné cvičení, které pomáhá udržet pohyblivost páteře a zamezit ztuhlosti. Každodenní cvičení by se mělo stát pro bechtěreviky rutinou.
  • Léky – v dnešní době existují kromě zavedených léků tlumících příznaky i moderní, tzv. biologická léčba, která umožňuje zasáhnout do imunitních dějů a výrazně zpomalit či zastavit postup onemocnění
  • Kvalitní spánek – bolesti zad trápí bechtěreviky často především v noci. Nepodceňujte proto výběr kvalitní matrace a dbejte na správnou polohu při spánku. Ankylozující spondylitida je nemoc, která s sebou také nese těžkou únavu, proto spěte nejméně 8 hodin v dobře větrané místnosti.

(hak)

Zdroj: de.back-in-play.com

Hodnocení článku:
(1389 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď jsem tu s vámi já: autorka, lékařka a revmatička.
2. 3. 2018 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?
18. 6. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: