Novinky

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...

aké potraviny jim nejvíce vyhovují, a jaké naopak mohou příznaky nemoci zhoršovat.

Pokud i vy máte pocit, že každá potravina působí na příznaky vaší nemoci trochu jinak, zkuste si několik týdnů psát jídelníček. Tak svá podezření potvrdíte nebo vyloučíte. Pokud si zatím nejste tak úplně jistí, zkuste se držet následujících rad:

  1. Vápníkem proti řídnutí kostí
    Dobře známým faktem je, že pacienti se spondylitidou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy, která pak může vést ke vzniku zlomenin. Důležitá proto je strava bohatá na vápník a vitamín D.
  2. Alkohol z kola ven
    Na sílu kostí má vliv také alkohol. Konzumace více než dvou alkoholických nápojů denně zvyšuje šanci pacienta na vznik osteoporózy. A kromě toho, pokud kombinujete alkohol s některými léky, připravte se na zažívací obtíže a v horším případě také na postižení jater nebo ledvin.
  3. Pestrost nade vše
    Vaše strava musí především pestrá. Myslete na dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných produktů. Někteří z vás budou možná muset užívat i doplňky stravy jako vitamíny a minerály. Za den vypijte alespoň 8–10 sklenic vody. V omezené míře používejte tuk, cukr a sůl.
  4. Nadváha neprospěje kloubům ani kostem
    Zkuste si udržovat přiměřenou hmotnost. Kromě všeobecně známých komplikací Bechtěrevovy nemoci totiž může u některých pacientů dojít k přírůstku tělesné hmotnosti a tím k vyššímu krevnímu tlaku, vzniku cukrovky, infarktu či mrtvici. Nadváha také samozřejmě nepříznivě poškozuje klouby a kosti. Problematickým lékem v této oblasti je kortikoid prednison.
  5. A co teprve podváha…
    Pacienti s opačným problémem, tedy nízkou tělesnou hmotností, se mohou rovněž potýkat s celou řadou zdravotních potíží – chronickou únavou a anémií počínaje a sníženou obranyschopností a depresí konče. Proto každý výraznější výkyv hmotnosti raději zkonzultujte se svým lékařem.

(pes)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1229 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: