Novinky

S bechtěrevem do lázní. Zjistěte, zda na ně máte nárok

S bechtěrevem do lázní. Zjistěte, zda na ně máte nárok

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je chronické, zánětlivé onemocnění, které postupně vede k omezení hybnosti především dolní části páteře.

Rehabilitace a společnost pomáhají

Jednou z hlavních léčebných metod je pravidelné, každodenní cvičení. To by mělo být vedeno a kontrolováno odborníkem – fyzioterapeutem. Právě lázeňské pobyty jsou ideální k zacvičení nových pacientů a k pravidelným intenzivním rehabilitačním kúrám u lidí s pokročilejšími fázemi onemocnění. Pro bechtěreviky jsou rehabilitace a cílené cvičební programy důležité. Navíc u každého chronického onemocnění je dobré vědět, že v tom člověk není sám – setkávání se stejně postiženými lidmi může vést k lepšímu přijetí nemoci a celkově k lepšímu psychickému stavu. Zdravotní pojišťovny lázeňské pobyty proplácejí, nebo na ně alespoň přispívají podle aktuální tíže onemocnění. Lázeňský pobyt nelze absolvovat v době akutního zhoršení klinických projevů nemoci.

Komplexní lázeňská péče

  • Lázeňská péče plně hrazená zdravotní pojišťovnou (ZP), ale není to nároková zdravotní péče; to znamená, že ZP ji může zamítnout. Pokud je návrh přijat, ZP hradí ubytování, stravu, vyšetření a léčebné procedury.
  • Pobyt je na 28 dní, vedoucí lékař lázní ho může prodloužit až o 7 dní, je možné žádat jednou ročně.
  • Návrh na lázeňský pobyt podává obvodní lékař, potvrzuje jej revmatolog a posuzován je revizním lékařem ZP.
  • Pacient v době pobytu v lázních čerpá nemocenskou.

Komu je určena:

  • Pacientům s nově diagnostikovanou ankylozující spondylitidou (od I. stupně) – edukace pacienta a instruktáž ke cvičení při prvním lázeňském pobytu.
  • Pacientům s pokročilou ankylozující spondylitidou (od II. stupně) – jednou ročně.

Příspěvková lázeňská péče

  • Je částečně hrazená ZP – hradí vyšetření a léčebné procedury, ZP může lázně zamítnout.
  • Pobyt je 21 dní, vedoucí lékař lázní může pobyt prodloužit o 7 dní, možno žádat jednou za 2 roky.
  • Návrh na lázeňský pobyt podává obvodní lékař, potvrzuje jej revmatolog a posuzován je revizním lékařem ZP.
  • Pacient čerpá po dobu pobytu dovolenou.
  • Ubytování a stravu si hradí každý sám.

Komu je určena:

  • Pacientům s ankylozující spondylitidou I. stupně.

Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda by pro vás lázně byly vhodné a zda na ně máte nárok. Pokud nárok nemáte, existuje samozřejmě i možnost si lázeňský pobyt zaplatit – jedná se o částku kolem 5 až 10 tisíc korun za týden pobytu.

(vesa)

Zdroj: bechterev.webpark.cz

Hodnocení článku:
(1665 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Klouby jako osobní barometr

Klouby jako osobní barometr

Spojitost artritidy s počasím už vnímaly naše babičky, když v závislosti na intenzitě svých obtíží často úspěšně předpovídaly blížící se déšť.
1. 6. 2013 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: