Novinky

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.

Důvody k operaci

V dnešní době dokáže průběh bechtěreva celkem dobře zpomalit kombinace léků a rehabilitací. Někdy se však zdravotní stav zhorší do té míry, že se operaci vyhnout už nedá. Ve kterých případech je chirurgický zákrok nutností?

  • Když je páteř trvale v ohnuté poloze (v předklonu), přičemž se brada často dotýká hrudníku. Jedná se o velmi nepříjemný stav, při kterém má pacient problémy s pohybem i každodenními činnostmi.
  • Na sál se podíváte i tehdy, kdy je vážně ohrožena stabilita páteře. V tomto případě hrozí útlak nervů vycházejících z míchy.
  • Pokud jsou známky poškození nervů již přítomné, je operace taktéž nutností. Nejčastěji se jedná o slabost svalů a necitlivost kůže.

Co se děje na sále

Páteřní chirurgie má několik možností, jak problémy lidí s bechtěrevem odstranit, či alespoň zmírnit. Lékař musí hodnotit případ od případu a posuzovat mnoho faktorů, jako jsou věk, umístění a závažnost poškození. Nejčastější operační zákroky na páteři jsou:

  • Osteotomie – při ní je část obratle vyjmuta tak, aby došlo k napravení deformace. Takto „upravené“ obratle poté srostou a tím dojde k nápravě ohnuté páteře.
  • Dekomprese míchy a nervů – volí se v případech, že dochází k útlaku míchy a nervů. Jde o uvolnění tlaku na nervové struktury. Nejčastěji se upravují kostěné oblasti páteřního kanálu.
  • Fúze obratlů – pomocí této chirurgické techniky dochází ke spojování jednotlivých obratlů. Ve výsledku je páteř narovnaná a stabilní.
  • Stabilizace páteře – tento postup umožňuje zpevnit páteř pomocí šroubů, tyčí nebo dlah.

Období rehabilitace 

  • Po provedení operace je člověk hospitalizován v nemocnici a jsou mu podávány léky proti bolesti.
  • K lůžku chodí fyzioterapeut, který operovaná záda s pacientem procvičuje. Tím dochází ke zlepšení hybnosti a ke zpevnění drobných svalů v okolí páteře.
  • Určitou dobu po výkonu je nutné počítat s nošením korzetu či speciální ortézy.
  • Po propuštění z nemocnice se pokračuje s pravidelnou rehabilitací.

I když je chirurgie v dnešní době již méně využívanou formou léčby, stále nachází své uplatnění. A to především v případech těžkých deformit páteře, kde dokáže trpícímu významně ulevit.

(holi)

Zdroj: www.spineuniverse.com

Hodnocení článku:
(1542 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: