Novinky

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.

Když srůstají obratle

Bechtěrevova choroba je chronický zánět chrupavčitých tkání v těle postihující zejména páteř, klouby, oční duhovku, ale i další vnitřní orgány. Je způsobena vadou imunitního systému a projevuje se zejména úpornými bolestmi a omezováním pohybu, protože páteř a klouby postupně srůstají. Účinnou terapií je pak kromě léků, které tlumí zánět, zejména pravidelné cvičení a rehabilitace, které zabraňují srůstům kloubů, a udržují tak pohyblivost.

Při cvičení by si ale bechtěrevik měl dát zvýšený pozor na úrazy páteře, které pro něj mohou mít na rozdíl od zdravé populace ještě fatálnější následky. U všech sportovních aktivit, u nichž hrozí poranění páteře, byl měl pacient s Bechtěrevovou chorobou používat ochranné pomůcky.

„Páteřák“ a helma by měly být samozřejmostí

Základem všech ochranných pomůcek při sportu by měly být helma a chránič páteře. Úrazy hlavy a zejména pak páteře totiž patří mezi nejčastější sportovní úrazy, navíc s rozvojem např. snowboardingu a cyklistiky jsou pády na denním pořádku. Chrániče páteře totiž ochrání především při pádu, kdy hrozí „vyražení“ jednotlivých obratlů z normální pozice v páteři, čímž může samozřejmě dojít k přerušení míchy.
Helma pak může zabránit jak například otřesům mozku, tak i zlomeninám lebky, které vesměs mívají velmi fatální následky.

Pomůcky vybírejte pečlivě

Vybírat ochranné pomůcky je ale třeba s ohledem jak na vykonávaný sport, tak i na stupeň postižení a tělesné proporce. Helma i chránič páteře totiž musí na těle opravdu „sedět“ a neměly být ani moc těsné, ani příliš volné. Vhodná velikost je proto základem adekvátní ochrany. U bechtěrevika to platí dvojnásob, protože vzhledem k povaze jeho nemoci se mohou případné zlomeniny hojit daleko obtížněji a celou nemoc tak ještě zhoršit. Proto platí: když sportovat, tak jedině s ochrannými pomůckami!

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1482 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Skladba jídelníčku může u lidí s Bechtěrevovou chorobou významně ovlivnit, jak se v průběhu dne budou cítit. Rad ohledně správného stravování a dodržování zdravého životního stylu je nepřeberné množství. Vybíráme ty zásadní, které opravdu fungují.
8. 4. 2023 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Řeč je o chronické nemoci, která od určitého stadia může život nemocného začít ovlivňovat natolik, že vykonávat zaměstnání je náhle příliš náročné. Bechtěrevova choroba se postupem času vyvíjí a někdy může člověka dovést až do invalidního důchodu.
16. 11. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: