Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
Tip 1: Nepřepínejte se!
Pokud máte udělat nějaké věci a během jejich plnění vás začnou bolet záda, přestaňte a odpočiňte si. Přílišné přepínání totiž vašim zádům rozhodně neprospěje.
Tip 2: Cvičte!
Cvičení může poměrně efektivně ulevit od bolesti zad. Pravidelný pohyb totiž udržuje svaly v kondici a tím zabraňuje bolestem zad. Nejlepší na bolest zad je plavání, které protáhne všechny svalové skupiny.
Tip 3: Nezapomínejte na léky!
Lékaři pacientům předepisují léky, které mají být užívány přesně podle pokynů týkajících se času a množství. Není tedy možné jen tak jednu dvě dávky vynechat, nebo naopak vzít si tabletek více najednou. Nedodržování pokynů lékaře může mít za následek větší bolesti!
Tip 4: Spěte!
Správný spánkový režim může také pomoci od bolesti. Dostatek spánku totiž potřebuje celé naše tělo k tomu, aby si mohlo odpočinout a zregenerovat se. Tipy na zdravý spánek naleznete na www.dobry-spanek.cz
Tip 5: Zhubněte!
Nadváha je příčinou nejen mnoha kardiovaskulárních onemocnění, ale může způsobovat i bolesti pohybového aparátu. Nadměrná hmotnost totiž zatěžuje klouby jak dolních končetin, tak i páteře a má za následek chronické bolesti zad.
Tip 6: Buďte optimisté!
Chronická bolest zad může od základů změnit život pacienta. Pesimismus a špatná nálada ale obtíže jen zhoršují. Existuje totiž propojení mezi myslí a tělem, takže pokud budete myslet pozitivně, bude i bolest o něco menší.
Tip 7: Nenechte se napálit!
Pacient, který trpí opravdu velkými bolestmi zad, je ochoten pro zmírnění bolestí udělat cokoliv. Ale užívání neosvědčených přípravků nebo různých rad léčitelů může někdy nadělat více škody než užitku. Proto se vždy nejprve poraďte s ošetřujícím lékařem.
Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.