Novinky

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část druhá

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část druhá

Při vzniku revmatologických chorob hraje roli kromě jiného také dědičnost. Jak je to ale konkrétně u některých z nich? Bechtěrevova choroba patří mezi revmatologická autoimunitní onemocnění s nejpatrnějším genetickým vlivem...

Při vzniku revmatologických chorob hraje roli kromě jiného také dědičnost. Jak je to ale konkrétně u některých z nich?

Geny a Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida patří mezi revmatologická autoimunitní onemocnění s nejpatrnějším genetickým vlivem. Nemoc obvykle začíná v mladém věku a postihuje především páteř. Je značně bolestivá a během let může vést k omezení hybnosti až invaliditě. Až 90 % „bechtěreviků“ vlastní tzv. antigen HLA B27, zatímco v běžné populaci se tento antigen vyskytuje jen asi u 7 % lidí. Je to molekula na povrchu buněk, která může být zděděna.

Jsme-li nositelem této molekuly, ještě to neznamená, že se u nás vlastní nemoc rozvine. Vždy totiž záleží ještě na mnohých dalších faktorech – vlivu okolního prostředí, ostatní genetické výbavě a podobně. Přesto se ale ocitáme v riziku vyšším, než mají lidé, kteří antigen HLA B27 nezdědili.

Geny a revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je rovněž autoimunitní onemocnění kloubů, které se vyskytuje relativně často – až u 1 % populace. Jeho rozvoj opět závisí na mnoha okolnostech, z genetického pohledu je to zejména přítomnost tzv. HLA DR4 antigenu, který najdeme u 60–70 % nemocných oproti 30 % v běžné populaci.

Rozdíl tedy není tak zřetelný jako u Bechtěrevovy choroby a i z jiných pozorování vědců vyplývá, že při vzniku této choroby hraje větší roli okolní prostředí než dědičnost. Neopomenutelné je například kouření, zvláště sdruží-li se s genetickou predispozicí.

Geny a lupus

Další z autoimunitních revmatologických onemocnění je systémový lupus erytematodes. Postihuje řadu lidských orgánů, nejen klouby. Na vzniku této choroby se genetika podílí opět jen mírně. Mnohem větší význam se přisuzuje jiným faktorům, jako je užívání léků, vystavení se UV záření, zvýšená hladina ženských pohlavních hormonů v pubertě nebo těhotenství, infekce a podobně. Přesto ale lékaři nacházejí lupus u více členů jedné rodiny, což jistou roli dědičnosti v tomto smyslu potvrzuje.

Když se tělo brání proti sobě samotnému

Zmíněné choroby patří mezi takzvaně autoimunitní. To zjednodušeně znamená, že si tělo vytváří látky proti vlastním tkáním (molekulám – antigenům), které organismus poškozují. Obecně jsou tyto choroby do jisté míry podmíněny geneticky, a dokonce se jich nezřídka vyskytuje více i u jedné osoby. Vždy ale zůstává důležitý vliv okolního prostředí, z čehož vyplývá i případná možnost, jak se takovým onemocněním alespoň částečně bránit.

(veri)

Zdroj:

Další doporučené články

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je značně individuální. Zatímco někteří nemocní žijí řadu let, aniž by je nemoc významněji omezovala v aktivitě, jiní se záhy po stanovení diagnózy stávají invalidními.
2. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: