Novinky - revmatoidní artritida

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!

Zimní pohádka nemá půvab pro každého. Někdo se raduje z romanticky zasněžené krajiny, ledových květů na oknech nebo křišťálových rampouchů na střechách, ale lidem, kteří se obtížně pohybují, zima nahání hrůzu. Také si kladete otázku, jak se dostanete na nákup, poštu nebo k lékaři? Máme pro vás praktické tipy, jak si v zimě poradit:

  1. Sledujte předpověď počasí, aby vás sníh a led nezastihly nepřipravené. Ne každá předpověď je však důvěryhodná. Spolehlivé informace poskytuje Český hydrometeorologický ústav, jehož zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR.
  2. Zjistěte si, jaké sociální služby jsou dostupné ve vašem okolí (dovážková služba, osobní asistence, tísňová péče, …). I když je za normálních okolností nepotřebujete, při výkyvech počasí se mohou hodit.
  3. Jestliže se pohybujete na vozíku, zabalte si nohy do deky, abyste neprochladli. Nestačí deku na sebe položit, opravdu ji pevně omotejte kolem těla. Můžete si pořídit i nepromokavý přehoz. Máte nablízku někoho, kdo umí šít? Inspirujte se příslušenstvím dětských kočárků a vytvořte si vlastní vybavení do nepohody.
  4. Pokud vám pomáhá rodina nebo pečovatelská služba, požádejte o pomoc s plánováním svých aktivit a zabezpečením všech potřeb. Smluvte si pomoc pro případ, že se dostanete do potíží.
  5. Máte asistenčního psa či jiné zvíře? Myslete i na ně! Ven je berte dobře oblečené, mějte pro ně v rezervě dost krmení, domluvte si venčení pro mrazivé dny.
  6. Doma byste měli mít alespoň základní zásobu trvanlivých potravin. Jednou za čas zkontrolujte, jestli vám z ní neujídají škůdci.
  7. Lékaře požádejte o větší zásobu léků, abyste kvůli rozmarům počasí nezůstali bez nich.
  8. Chodíte? Používejte důkladné, teplé boty, které nekloužou. Lepší stabilitu a větší jistotu při chůzi zajistí široký nízký podpatek a podrážka se vzorkem. I hole opatřete protiskluzovými špičkami. Opatrnost je nutná zejména na schodech.
  9. A hlavně nespěchejte! Přijít pozdě na schůzku je určitě lepší než přijet včas na chirurgii.

(pez)

Zdroje:
www.sheffieldccg.nhs.uk
www.mssociety.org.uk

Hodnocení článku:
(2860 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Poznejte plíživé příznaky revmatoidní artritidy včas!

Revmatoidní artritida je onemocnění, které začíná plíživě a pomalu a jeho příznaky se následně stupňují v průběhu mnoha týdnů a měsíců. Poznejte přicházející artritidu včas a vyrazte k lékaři co nejdříve!
23. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: