Novinky - psoriáza

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.

Psoriáza se u pacientů nejčastěji vyskytuje v oblastech nad lokty, koleny, ve vlasech, v oblastech rozkroku i v křížové oblasti, typické bývají také žlutohnědé nehty. Objevit se nepochybně může i na jiných částech těla.

Pro řadu pacientů je poměrně problematické se se svým vzhledem smířit. Mj. totiž naráží na nepříjemné reakce ve svém okolí. Méně informovaní jedinci mohou totiž nabýt dojmu, že o sebe dostatečně nepečují, a dokonce mají problémy s hygienou. Také mohou dostat strach, že by od psoriatiků mohli „něco“ chytit. Tyto reakce okolí se pochopitelně mohou odrážet v náladě pacientů s lupénkou, jejich sebevědomí i vztazích. U jedinců s psoriázou je vyšší riziko rozvoje depresivních stavů a úzkosti. Navíc zhruba třetině dospělých toto onemocnění narušuje jejich milostný život.

Mohu získat nad psoriázou kontrolu?

Jak už bylo uvedeno, cílem současné moderní terapie psoriázy je tzv. čistá kůže bez kožních projevů nemoci. Přesto lupénka doprovází pacienty celým životem, a proto je důležité se s ní naučit žít.

Většina psychických problémů vychází z nepřijetí psoriatika jeho okolím, respektive pramení z nepřijetí sebe sama. Pokud se vám tedy povede předcházet novým vzplanutím anebo zhoršování aktuálního stavu vašeho onemocnění, vaše sebedůvěra bude větší. Pokuste se vyhýbat spouštěčům, které onemocnění zhoršují. Je však třeba mít na paměti, že ne vždy to pomůže, a proto je třeba se starat i o své duševní zdraví a mírnit každodenní stres.

Obvyklé provokující faktory aneb čemu se vyhnout

Mezi časté spouštěcí faktory patří: 

  • poranění kůže – říznutí, škrábnutí, kousnutí, spálenina nebo i tlak na kůži;
  • kouření – i pasivní;
  • alkohol – především ve větším množství;
  • některé léky – přípravky na vysoký krevní tlak, antimalarika a také rychlé vysazení kortikoidů;
  • infekce – zejména kožní;
  • stres, který ovlivňuje imunitní systém.

Většina pacientů také potvrdí, že negativně se na výskytu kožních projevů podílí i chladné a suché počasí. Ovšem tomu se lze obvykle vyhnout jen velmi těžko. 

Jak mírnit stres?

Prostřednictvím optimální životosprávy je naopak možné ovlivnit onemocnění pozitivně. Mj. prostřednictvím:

  • Cvičení – nejenom, že budete mít lepší náladu, ale při cvičení se snižuje zánětlivá reakce. Také si udržujete stabilní váhu. Naopak obezita lupénku zhoršuje.
  • Meditace – během této aktivity dochází ke zklidnění mysli a stejně jako při cvičení se snižuje zánětlivá reakce.
  • Času s přáteli a rodinou – díky komunikaci se svými nejbližšími můžete snižovat napětí, které se ve vás během dne nahromadí. A také vám dává pocit, že jste přijímáni.

Co když nic nepomáhá?

Někdy se můžete cítit jako v začarovaném kruhu. Snažíte se dodržovat zdravý životní styl, ale přesto se vám objeví nová psoriatická ložiska. To vám způsobuje další stres a průběh onemocnění se zhoršuje. Vaše sebevědomí je menší a menší, kdežto stres se prohlubuje. Jak z toho ven?

  • Vysvětlujte – pro většinu lidí jsou opovrhující pohledy ostatních bolestivé. Vy za své onemocnění ale nemůžete! Nebojte se jim říct, že se jedná o lupénku, a uklidněte je, že se nenakazí, že jde o dědičné onemocnění. Možná se za své zírání zastydí a ušetříte jejich pohledy někomu jinému.
  • Sdílejte – pokuste se najít někoho, kdo tímto onemocněním též trpí, v tomto ohledu velmi pomáhá zapojení do pacientské organizace. Můžete společně sdílet svá trápení a navzájem se podporovat. Jedinci se stejným problémem vám lépe porozumí, protože vědí, čím si procházíte.
  • Nechte si pomoct – pokud se vám nedaří zbavit špatné nálady a neustále bojujete se sebepřijetím, poproste svého ošetřujícího praktického lékaře, aby vám doporučil psychoterapeuta. Ten vám pomůže změnit vaše vzorce myšlení, abyste se ve svém těle cítili lépe. Vyzkoušet můžete i hypnózu.

 (rhl)

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis

https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-psoriasis/#:~:text=Psoriasis%20is%20associated%20with%20a,self%2Dconsciousness%20or%20painful%20lesions

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/news/20190509/psoriasis-mental-illness-often-appear-together

http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/abeceda-koznich-nemoci/lupenka---psoriaza-(psoriasis-vulgaris)__s589x7308.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840

Hodnocení článku:
(1635 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Čas dovolených je za dveřmi a většina lidí touží po tom, užít si co nejvíce sluníčka. Psoriatici však spíše dumají nad tím, jak přežít léto bez nošení kraťasů a krátkých triček, které odkrývají jejich zarudlé, šupinaté léze.
14. 7. 2014 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
25. 8. 2014 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?
7. 11. 2016 Psoriáza
Inzerce: