Novinky - psoriáza

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?

V současné době lupénku vyléčit nelze. Léčba má za cíl zmírnit zánět, zpomalit růst kožních buněk a odstranit šupiny. Na mírnou až střední formu lupénky jsou vhodné masti a krémy, které se aplikují přímo na postiženou kůži. Mezi nejčastěji používané látky patří kortikosteroidy, retinoidy, analoga vitamínu D, kyselina salicylová a hydratační látky.

Pokud lupénka nereaguje na místní léčbu nebo se pacient potýká se středně těžkou či těžkou formou nemoci, lékaři s největší pravděpodobností přistoupí k systémovému podání léků (perorálnímu nebo injekčnímu). Nevýhodou těchto léčiv mohou být jejich nežádoucí účinky, a proto je lékaři předepisují zpravidla jen na krátkou dobu. Tyto léky zahrnují methotrexát, cyklosporin, retinoidy a biologickou léčbu.

Projevy lupénky se dají zmírnit také použitím ultrafialového (UV) nebo přirozeného světla. Sluneční světlo likviduje hyperaktivní bílé krvinky, které útočí na zdravé kožní buňky a tím působí jejich zrychlený růst.

Cílená léčba lupénky

Mezi cílenou léčbu patří léčivé přípravky, které zasahují do mechanizmů imunitního systému a tím utlumí zánět hned v jeho časné fázi. Tyto léky jsou většinou podávány nitrožilně, čímž se obejde trávicí soustava a nedojde k jejich rozložení žaludeční kyselinou.

Vzhledem k tomu, že je tato terapie drahá, pojišťovny ji proplácí pouze pacientům se závažnou formou nemoci, u kterých zánět pokrývá značnou část těla (vyjádřeno v procentech). Vhodného kandidáta na cílenou léčbu popisují i následující kritéria:

  • Pacient, u kterého nezabrala standardní systémová léčba.
  • Pacient, který má silné nežádoucí účinky běžně předepisovaných léčiv.
  • Pacient, která má kontraindikaci užívání konvenčních léků.

Cílená léčba není pro každého

Vzhledem k tomu, že cílená léčba ovlivňuje imunitní systém, roste pravděpodobnost nákazy či tzv. probuzení latentních infekcí, které jsou již v těle přítomné. Lékaři proto před začátkem léčby testují pacienty na tuberkulózu, HIV nebo hepatitidu. Stále se neví, jaký má biologická léčba vliv na nenarozené dítě, a proto je nutné těhotenství lékaři nahlásit. Léčba nemusí být bezpečná ani u pacientů s rakovinou, srdečním selháním, onemocněním jater nebo roztroušenou sklerózou.

Boj s lupénkou může být náročný, ale správným přístupem můžete omezit vzplanutí onemocnění a žít plnohodnotný život. Většině lidí se středně těžkou a těžkou lupénkou se onemocnění zlepší při kombinaci více druhů léčby. Někteří pacienti používají po celý život jednu léčbu, která jim zabírá. Někdo naopak musí terapii měnit, protože kůže na lék přestane reagovat. Vše je tedy velice individuální. 

(dzit)

Zdroje:

www.healthline.com/health/psoriasis#stress--alcohol--and-other-triggers

www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-biologics#1

 

Hodnocení článku:
(2302 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Lupénka může člověka přimět k zamyšlení nad sebou samým a také nad tím, jak si poradí s reakcemi okolí. Může to vypadat jako takřka nepřekonatelný úkol a nástup deprese je pak běžnou reakcí. Přesto, že lupénka je nepříjemná, nemusí ovládat vaše emoce...
6. 6. 2010 Psoriáza
I o Vánocích můžeme něco udělat pro své zdraví

I o Vánocích můžeme něco udělat pro své zdraví

Vánoce jsou svátky klidu, míru, oslav a rodinných setkání. Čím to ale je, že mimo příjemné události se také často právě ve svátečních dnech vyskytují žlučníkové koliky, trávicí obtíže, nevolnost, deprese a jiné neveselé příhody?
11. 12. 2009 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Inzerce: