Novinky - psoriáza

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

S tělesným nepohodlím, které s sebou přináší psoriáza neboli lupénka, se mnoho pacientů brzy sžije. Horší to bývá s psychikou. Záporné reakce okolí, zhoršení vztahů i narušené vnímání sebe samých – jak to všechno zvládnout?

Chování okolí hodně závisí na tom, která místa na těle jsou postižena. Čím víc jsou vidět, tím častěji druzí zaujímají nějaký postoj. Bohužel většinou negativní. Lidé s lupénkou se potýkají s problémy při vstupu do bazénu nebo s vyloučením z kolektivu. Odmítavé reakce přicházejí překvapivě často i od nejbližšího okolí – projeví se třeba jako nezájem o jídlo, které připraví psoriatik rukama s ložisky červené nebo šupinaté kůže.

Šrámy na kvalitě života

Jakékoli nevhodné reakce nebo poznámky ke stavu kůže mohou vyvolat velký stres a pocit vyloučení. Je prokázáno, že stres zhoršuje průběh lupénky a nepřispívá ani k úspěšnosti léčby. Když se sečtou viditelné projevy nemoci a narušená psychika, z psoriázy se rázem stává nemoc zásadně snižující kvalitu života.

Průzkumy ukazují, že u více než 60 % pacientů ovlivňuje lupénka i psychickou kondici. Rady, aby narážky nebo opovržlivé reakce ignorovali, se v praxi příliš neosvědčují. Pro každého člověka je totiž důležité, jak ho vnímají ostatní. Jaké jsou tedy možnosti, co v takových situacích dělat?

  1. Zkuste svému okolí vysvětlit, že šupinatá a zarudlá kůže je projevem psoriázy a že nejde o nakažlivou nemoc. Tyto informace mají význam v pracovním kolektivu, ve škole, při navazování nových vztahů i ve skupině lidí, se kterými se třeba věnujete společnému koníčku.
  2. Poučte o nemoci i své „staré známé“; u nich je obzvlášť důležité, aby chápali váš stav a v případě potřeby vzali osvětovou roli na sebe. Mohou se vás pak zastat v situaci, kdy budete čelit zraňujícím poznámkám cizích lidí.

Každý někdy potřebuje pomoc

Když už nemáte sílu čelit negativním reakcím a došla vám energie neustále vysvětlovat, že projevy lupénky nemají nic společného se špatnou hygienou, je namístě vyhledat pomoc. Možností je několik. Zvolte formu, která je vám nejbližší.

  • Psychologická pomoc. Vyplatí se najít terapeuta, který má s psoriázou zkušenosti.
  • Pacientské spolky. Kontakt s lidmi, kteří řeší podobné problémy, může být velmi osvobozující. Sdílejte s nimi i tipy, jak se s nepříznivými reakcemi vyrovnávat.

Při závažných dopadech na psychiku lze s lékařem probrat nasazení antidepresiv.

(pak)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2764 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?
3. 8. 2012 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.
8. 10. 2019 Psoriáza
Inzerce: