Novinky - psoriáza

Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.

Příliš rychlá tvorba buněk

Normální kožní buňky se obměňují (tvoří se, vyzrávají a zase se odlupují) každých 28 až 30 dní. V případě zasažení lupénkou migrují hluboko do kůže buňky imunitního systému, kde vyvolávají dlouhodobý zánět. Na jeho podkladě pak dochází k nadměrné tvorbě nových kožních buněk a jejich odlupování. Takto postižené kožní buňky se obměňují každé tři až čtyři dny! Zčervenání kůže je pak dáno zvýšeným prouděním krve do místa zvýšené tvorby kožních buněk.

Kolik dětí u nás má lupénku?

Uvádí se, že lupénka postihuje přibližně 2,5 % populace, tzn. v České republice okolo čtvrt milionu lidí. U mnohých z nich jde ale o mírnou formu bez vážnějších příznaků. V případě dětí do 10 let bývá hlášeno okolo 600 nových výskytů lupénky každý rok. Vyskytuje se stejně u obou pohlaví a ve všech socioekonomických skupinách. Pouze v případě rasy je zaznamenán vyšší výskyt u bílé populace.

První výskyt lupénky se nejčastěji pozoruje mezi 15. a 35. rokem, ale může se objevit prakticky v jakémkoliv věku. U celé třetiny nemocných se první náznaky lupénky poprvé objeví před 20. rokem. Stále je docela běžné, že není lupénka u dítěte správně diagnostikována, ale bývá zaměněna za jinou kožní chorobu. Také proto, že mezi dětmi převládají jiné kožní nemoci a lupénka je častá až u dospělých.

Co lupénku způsobuje?

Nikdo přesně neví, co lupénku vyvolává. Vědci se shodují v tom, že kromě určité dědičné predispozice musí dojít i k souhře různých faktorů, které lupénku spustí. Tyto faktory se nazývají „spouštěče“ lupénky. Všechny ještě nejsou přesně definovány, nicméně obecně se o nich ví. Mezi „spouštěče“ lupénky patří:
  • stres,
  • infekce, obzvláště streptokoková angína, dále pak bronchitida nebo zánět středního ucha,
  • poranění kůže nebo kožní záněty a kožní nemoci,
  • klimatické vlivy (lupénka se zhoršuje na podzim a na jaře, v létě bývá mírnější),
  • hormonální vlivy,
  • špatná životospráva (alkohol a kouření) a potravinové alergie,
  • některé léky.
U vztahu dědičnosti a lupénky platí tato rizika:
  • pokud má lupénku pouze jeden z rodičů, má dítě 10% riziko, že ji bude mít také;
  • pokud jsou lupénkou postiženi oba rodiče, má dítě riziko 50 %, čili polovina jejich dětí bude mít lupénku.
(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2678 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Tipy, jak využít sluneční dny k boji proti psoriáze

Léto je fajn období pro každého, nemocným s psoriázou však nabízí něco navíc. Sluneční paprsky totiž umí obvykle ulevit pokožce a zlepšit její stav i vzhled. S opalováním se to však nesmí přehánět.
25. 7. 2016 Psoriáza
Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

S příchodem léta dochází ke zmírnění obtíží u většiny lupénkářů. Příznaky onemocnění pomáhá utlumit pobyt na slunci, ale také prodyšné oblečení. Bonusem je pak blahodárné působení mořské soli při dovolené u moře. To ovšem není podmínkou.
17. 6. 2020 Psoriáza
Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Inzerce: