Novinky - revmatoidní artritida

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?

Metotrexát se používá nejen při léčbě revmatických nemocí, ale i při roztroušené skleróze nebo některých typech rakoviny. V případě revmatických chorob je velmi důležitý. Pokud je totiž nasazen včas, pomáhá odvrátit další postup nemoci a chrání klouby před vytvořením nevratných změn.

Originál každým coulem

Metotrexát je specifická látka a těžko se srovnává s jinými. Existuje mnoho schémat užívání, a proto je důležité dodržovat pokyny lékaře. Právě odborník na základě zdravotního stavu pacienta určuje, které schéma je to pravé. Nástup účinku nebývá okamžitý. Může to trvat i několik měsíců, než metotrexát začne pomáhat. Není ale vhodné zvyšovat dávku nebo brát lék častěji ve snaze tuto dobu zkrátit. Urychlení účinku není možné, jen byste riskovali více nežádoucích účinků. Metotrexát se z těla odstraňuje ledvinami. Abyste dosáhli stabilní hladiny v krvi, je dobré pít dostatek vody.

Nepříjemnosti řešte!

Pacienti pociťující při braní metotrexátu nežádoucí účinky si obvykle stěžují na nevolnost, zvracení, bolest žaludku, ospalost nebo malátnost. Některým také řídnou vlasy, vzácněji se vyskytují i jiné problémy. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, měli byste kontaktovat lékaře, který vám metotrexát předepsal. Nežádoucí účinky za žádnou cenu nesmí vyvážit, nebo dokonce přesáhnout účinky léčebné. Taková „terapie“ nemá smysl.

Pozor na infekce i slunce

Léčba metotrexátem potlačuje imunitní odpověď, proto byste neměli bez vědomí lékaře podstupovat očkování. Je také dobré vyvarovat se kontaktu s osobami, které právě prodělaly vakcinaci živou očkovací látkou. Buďte na sebe opatrní, abyste se nezranili nebo nenakazili infekční chorobou. Metotrexát může způsobovat i citlivost na světlo. Raději tedy omezte čas strávený na slunci a vyhněte se opalování. Kůže se dříve spálí a mohou se na ní vytvořit puchýře.

Metotrexát není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Pokud si myslíte, že můžete být těhotná, chovejte se, jako by tomu tak bylo, a lék neberte. Jestliže kojíte a léčbu potřebujete, konzultujte s lékařem, zda je možné místo metotrexátu podat jiný preparát, který kojení umožňuje.

(pez)

Zdroj: http://www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2951 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
19. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.
16. 8. 2016 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: