Novinky - psoriáza

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.

Ultrafialové záření léčí

Fototerapie spočívá v ozařování kůže ultrafialovým zářením. To zabraňuje dělení buněk, čímž potlačuje příznaky psoriázy. Existují dva typy terapie světlem – UVB a UVA. Pro terapii UVB platí:

  • Doba expozice je od 30 do 60 vteřin, poté vaše kůže jemně zrůžoví,
  • Časem se stane, že vaše kůže po ozáření přestane růžovět; tehdy lékař obvykle prodlouží dobu expozice,
  • Terapie se provádí několikrát týdně, dokud se lupénka nezlepší,
  • UVB terapie se používá samostatně nebo v kombinaci s dehtovými přípravky či anthralinem.

Použití UVB záření má několik módů – úzkopásmové UVB nebo širokopásmové, které má větší spektrum vlnových délek.

Pro terapii UVA je typické, že:

  • Jednotlivá sezení trvají 20 minut,
  • UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže,
  • UVA terapie se často používá v kombinaci s látkou, která zvýší citlivost kůže vůči záření (PUVA) – poté se doba expozice zkracuje z 20 minut na pouhé dvě minuty.

Co od terapie čekat?

Fototerapie obvykle slibuje dobré výsledky. Částečné nebo úplné vyčištění pleti můžete očekávat obvykle po 20 aplikacích, přičemž více závažná lupénka si může vyžádat delší léčbu.

S lupénkou si poradí biologická léčba

Pacienti s lupénkou mají zvýšené hladiny prozánětlivé látky TNF alfa (tumor nekrotizujícího faktoru). Biologická léčba zahrnuje podávání anti-TNF (anti-tumor nekrotizujícího faktoru), který blokuje původce zánětu v těle. Je velmi účinný při léčbě lupénky, ale i psoriatického zánětu kloubů. Nově získaná data navíc ukazují na fakt, že anti-TNF snižuje riziko vzniku chorob oběhového ústrojí. Tyto choroby často postihují pacienty s chronickým zánětem, například právě pacienty s lupénkou. Nesmí být však používány u pacientů s bércovými vředy, stávajícími nebo chronickými hrudními záněty nebo u lidí trpících roztroušenou sklerózou.

(brbr)

Zdroje: 
www.webmd.com
www.ncbi.nlm.nih.gov

Hodnocení článku:
(4091 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
25. 8. 2014 Psoriáza
Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.
9. 10. 2011 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inzerce: