Novinky - psoriáza

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?

Lupénka dlouho byla tajemnou nemocí. Průlom v léčbě nastal teprve v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy se zjistilo, proč obranný (imunitní) systém při psoriáze napadá buňky a tkáně vlastního těla, místo aby je chránil před poškozením.

Následně se objevilo mnoho léků. Protizánětlivé kortikosteroidy, cyklosporiny a methotrexát představovaly opravdový zázrak. Ne u každého pacienta s lupénkou ovšem zabraly.

Zkoumat kůži je obtížné

Dlouhá desetiletí se pak v léčbě psoriázy nedělo vůbec nic. Lidská kůže je naprosto jedinečný orgán, a její výzkum je proto složitý. U jiných onemocnění lze léčbu testovat na zvířatech, v případě lupénky však tyto testy příliš nepomáhají.

Lékaři a vědci tedy zvolili jinou cestu. Snažili se detailně porozumět funkci imunitního systému a odhalit příčiny jeho poruch. To se podařilo, a tak je nyní možné říci – přišel čas moderní biologické léčby.

Biologika – léčba budoucnosti

Biologické léky se vyráběly z látek nalezených v žijících organismech. V současnosti se vyrábějí laboratorně a pacientovi se vpravují do krevního řečiště. V těle blokují mechanismy, které přispívají ke vzniku lupénky. Biologická léčba účinkuje, protože:

  • tlumí činnost T lymfocytů (bílých krvinek imunitního systému),
  • blokuje látku zvanou „tumor nekrotizující faktor alfa“ (TNF-alfa), která navozuje zánět,
  • blokuje interleukiny (látky, které zajišťují komunikaci mezi jednotlivými složkami obranného systému a spouští tak zánět),
  • váže se na bílkoviny, které vyvolávají zánět.

Úspěchy biologických přípravků v léčbě lupénky jsou srovnatelné s největšími objevy v terapii rakoviny nebo onemocnění srdce. Možná se o nich nedočtete v novinách, ale věřte, že biologická léčba znamená novou éru ve snaze zlepšit život psoriatiků.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3266 hodnocení - 3,2 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
19. 10. 2014 Psoriáza
Inzerce: