Novinky - psoriáza

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?

Lupénka dlouho byla tajemnou nemocí. Průlom v léčbě nastal teprve v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy se zjistilo, proč obranný (imunitní) systém při psoriáze napadá buňky a tkáně vlastního těla, místo aby je chránil před poškozením.

Následně se objevilo mnoho léků. Protizánětlivé kortikosteroidy, cyklosporiny a methotrexát představovaly opravdový zázrak. Ne u každého pacienta s lupénkou ovšem zabraly.

Zkoumat kůži je obtížné

Dlouhá desetiletí se pak v léčbě psoriázy nedělo vůbec nic. Lidská kůže je naprosto jedinečný orgán, a její výzkum je proto složitý. U jiných onemocnění lze léčbu testovat na zvířatech, v případě lupénky však tyto testy příliš nepomáhají.

Lékaři a vědci tedy zvolili jinou cestu. Snažili se detailně porozumět funkci imunitního systému a odhalit příčiny jeho poruch. To se podařilo, a tak je nyní možné říci – přišel čas moderní biologické léčby.

Biologika – léčba budoucnosti

Biologické léky se vyráběly z látek nalezených v žijících organismech. V současnosti se vyrábějí laboratorně a pacientovi se vpravují do krevního řečiště. V těle blokují mechanismy, které přispívají ke vzniku lupénky. Biologická léčba účinkuje, protože:

  • tlumí činnost T lymfocytů (bílých krvinek imunitního systému),
  • blokuje látku zvanou „tumor nekrotizující faktor alfa“ (TNF-alfa), která navozuje zánět,
  • blokuje interleukiny (látky, které zajišťují komunikaci mezi jednotlivými složkami obranného systému a spouští tak zánět),
  • váže se na bílkoviny, které vyvolávají zánět.

Úspěchy biologických přípravků v léčbě lupénky jsou srovnatelné s největšími objevy v terapii rakoviny nebo onemocnění srdce. Možná se o nich nedočtete v novinách, ale věřte, že biologická léčba znamená novou éru ve snaze zlepšit život psoriatiků.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3267 hodnocení - 3,2 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Lupénka, chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži, a psoriatická artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, mají mnoho společného. Kolik pacientů se potýká s oběma chorobami zároveň a která nemoc propuká dříve?
4. 10. 2018 Psoriáza
Slunce lupénce dobře slouží, ale špatně vládne

Slunce lupénce dobře slouží, ale špatně vládne

Málokdo z těch, kteří trpí těžkou formou lupénky, vystaví bez problémů svoji kůži sluníčku a zrakům ostatních na přeplněné pláži. UVB sluneční záření dokáže projevy psoriázy zlepšit.
20. 6. 2011 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: