Novinky - psoriáza

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?

Lupénka dlouho byla tajemnou nemocí. Průlom v léčbě nastal teprve v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy se zjistilo, proč obranný (imunitní) systém při psoriáze napadá buňky a tkáně vlastního těla, místo aby je chránil před poškozením.

Následně se objevilo mnoho léků. Protizánětlivé kortikosteroidy, cyklosporiny a methotrexát představovaly opravdový zázrak. Ne u každého pacienta s lupénkou ovšem zabraly.

Zkoumat kůži je obtížné

Dlouhá desetiletí se pak v léčbě psoriázy nedělo vůbec nic. Lidská kůže je naprosto jedinečný orgán, a její výzkum je proto složitý. U jiných onemocnění lze léčbu testovat na zvířatech, v případě lupénky však tyto testy příliš nepomáhají.

Lékaři a vědci tedy zvolili jinou cestu. Snažili se detailně porozumět funkci imunitního systému a odhalit příčiny jeho poruch. To se podařilo, a tak je nyní možné říci – přišel čas moderní biologické léčby.

Biologika – léčba budoucnosti

Biologické léky se vyráběly z látek nalezených v žijících organismech. V současnosti se vyrábějí laboratorně a pacientovi se vpravují do krevního řečiště. V těle blokují mechanismy, které přispívají ke vzniku lupénky. Biologická léčba účinkuje, protože:

  • tlumí činnost T lymfocytů (bílých krvinek imunitního systému),
  • blokuje látku zvanou „tumor nekrotizující faktor alfa“ (TNF-alfa), která navozuje zánět,
  • blokuje interleukiny (látky, které zajišťují komunikaci mezi jednotlivými složkami obranného systému a spouští tak zánět),
  • váže se na bílkoviny, které vyvolávají zánět.

Úspěchy biologických přípravků v léčbě lupénky jsou srovnatelné s největšími objevy v terapii rakoviny nebo onemocnění srdce. Možná se o nich nedočtete v novinách, ale věřte, že biologická léčba znamená novou éru ve snaze zlepšit život psoriatiků.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2630 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění nevratně ovlivnit celý život. Bohužel nepříliš optimistické závěry průzkumu potvrdily, že těžká forma tohoto onemocnění dokáže skutečně změnit snad každou oblast lidského života.
10. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce I.

Lupénka má ráda letní slunce I.

Léto se rychle blíží a s ním i doba dovolených. A i když obvykle lidé léto milují, pro psoriatiky představuje těžké dilema – nechat pokožku zakrytou, nebo ji odhalit? Slunce má na lupénku bezesporu příznivý vliv, ale je nutné dodržovat určitá opatření. Jedině tak si můžete léto vychutnat naplno.
31. 5. 2010 Psoriáza
Inzerce: