Novinky - psoriáza

Osm možností, jak řešit lupénku u dětí

Osm možností, jak řešit lupénku u dětí

Lupénka představuje pro děti nesmírnou psychickou zátěž. Je proto zapotřebí její projevy co nejdříve a efektivně řešit. Nabízíme přehled toho, co vám lékaři při psoriáze u vašeho potomka mohou nabídnout.

První projevy lupénky obvykle nastupují po 16. roce života, ale nejsou výjimkou ani u lidí mladšího věku. V 10 % případů se příznaky objeví už před 10. rokem, ve 2 % případů dokonce i před 2. rokem věku. Odborníci většinou přicházejí s následujícími návrhy a řešeními.

1. Hydratační a zvláčňující přípravky

Ložiska lupénky je zapotřebí důsledně promazávat. Vhodné jsou nedráždivé neparfémované výrobky. Lze použít oleje do koupele, krémy i masti. Pokud jsou přítomny šupiny, jsou účinné přípravky s ureou, případně i s kyselinou salicylovou (tu lze ale užít až ve vyšším věku a pouze na omezené plochy, protože ve větším množství může mít toxické účinky). U některých dětí může důsledné promazávání ložisek ke zvládnutí psoriázy zcela stačit.

2. Kortikoidní masti, dehet a ditranol

Tyto možnosti se k léčbě lupénky u dětí volí velice často. Obvykle se doporučují kortikoidy spíše slabé až střední síly. V případě nutnosti jsou krátkodobě a na malé plochy používány i silné přípravky. Pokud se lupénka objeví též na obličeji, aplikují se jen slabé kortikoidy. Preparáty z kamenouhelného dehtu jsou bezpečné a účinné, ale nesou s sebou některé nepříjemné důsledky (zápach, barvení prádla, reakce po oslunění). Proto se pro domácí použití preferují jejich odbarvené varianty. Ditranol je lety prověřený přípravek k léčbě lupénky. Způsobuje zpomalení buněčné obměny kůže. Lze jej sice použít i ambulantně, ale častěji se užívá za hospitalizace.

3. UV záření

Léčba pomocí UV záření je bezpochyby účinným řešením psoriázy. U dospělých lze dopady posílit ještě podáním tzv. psoralenu, který usnadňuje prostup UV paprsku pokožkou. To se ale z důvodu rizika rakoviny kůže u dětí nedoporučuje.

4. Deriváty vitamínu A

Jedná se o velmi efektivní prostředky, které jsou ale zatíženy nežádoucími účinky (např. efekt na růst kostí). Ty dovolují jen jejich krátkodobé užívání. Berou se při postižení více než 10 % tělesného povrchu.

5. Cyklosporin A a methotrexát

Jde o léčiva používaná převážně k řešení těžkých forem lupénky. Nepoužívají se dlouhodobě. Deriváty cyklosporinu, pimecrolimus a tacrolimus, lze úspěšně aplikovat k léčbě psoriázy v obličeji (hlavně kolem očí) a v záhybech.

6. Cílená léčba

Terapie biologiky pomáhá při vážných formách lupénky. Pro děti je ale v současné době schválen pouze etanercept.

7. Laser

Na úporná ložiska psoriázy lze použít i tzv. excimerový laser. Vlastní jej bohužel pouze několik pracovišť, proto je dostupnost této metody relativně malá.

8. Antibiotika při infekcích

Streptokokové infekce mohou spouštět a zhoršovat projevy lupénky. Proto je zapotřebí vše řádně přeléčit.

V léčbě lupénky nebyl spolehlivě prokázán efekt žádné diety ani alternativní léčby na projevy či průběh onemocnění. Není proto vhodné je u dětí zkoušet.

(ivh)

Zdroje:
- PSORIASIS ASSOCIATION. Children and Psoriasis. Dostupné z: www.psoriasis-association.org.uk
- NATIONAL PSORIASIS FOUNDATION. Psoriasis Treatments for Kids. Dostupné z: www.psoriasis.org
- NEVORALOVÁ, Zuzana. Lupénka v dětském věku. Dostupné z: www.pediatriepropraxi.cz

Hodnocení článku:
(2325 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka ničí i nehty – kde hledat pomoc?

Lupénka ničí i nehty – kde hledat pomoc?

Psoriáza ovlivňuje kromě kůže také nehty. Dobře provedená manikúra a pedikúra patří k základní péči o ruce a nohy. Pokud chcete využít odborných služeb, nejprve se v salonu informujte, co mohou nabídnout.
2. 3. 2018 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Boj s lupénkou: obrňte se trpělivostí

Boj s lupénkou: obrňte se trpělivostí

Při psoriáze trpí nejen kůže, ale také psychika pacienta. V závislosti na tom, kde po těle se nachází, může nemoc přinášet řadu emocionálních reakcí, se kterými je nutné se potýkat. Ne vždy je to snadné.
20. 2. 2014 Psoriáza
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Inzerce: