Novinky

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?

1. Denně 12 rozinek naložených v ginu redukuje bolest

Teoreticky by proti artritidě mohla pomoci síra, používaná ke konzervaci, nebo plody jalovce, ze kterého se dělá gin. Bohužel, účinek nebyl nikdy prokázán.

2. Pití jablečného octa zmírňuje obtíže

Důvodem je prý beta-karoten a rozpouštění krystalů v kloubech. Jablečný ocet ale obsahuje mizivé množství beta-karotenu. Údajná schopnost rozpouštět krystaly se fakticky může týkat pouze dny. A na tu údajně nezabírá.

3. Mléčné výrobky zhoršují artritidu

Naopak! Vědecký výzkum prokázal, že revmatici, kteří konzumují mléčné výrobky, mají stejné nebo lepší vyhlídky než ti, kteří se těmto produktům vyhýbají.

4. Lilkovitá zelenina škodí

Solanin obsažený v bramborech, rajčatech či lilcích je prý pro revmatiky nepřítelem číslo 1. Ale výzkum nic takového neprokázal. Naopak – tato zelenina obsahuje důležité živiny a negativní účinky nemá. Pokud vám nedělá dobře, nemusíte ji jíst, ale není důvod se jí bát.

5. Raw strava pomáhá 

Na konci devadesátých let provedli finští vědci výzkum, ve kterém podávali revmatikům raw stravu doplněnou o laktobacily. Pacienti sice udávali jakousi subjektivní úlevu, ale objektivní parametry aktivity jejich nemoci ani bolestivost se nezměnily. Polovina takto živených osob ze studie předčasně odešla pro nevolnost a průjem. 

6. Čím větší konzumace červeného vína, tím lépe

Tato teorie patří mezi ty nebezpečné. Zvýšený příjem alkoholu ještě nikdy nikomu ke zdraví nepomohl. Ani revmatici nejsou výjimkou. Podle výzkumu naopak pití podporuje tvorbu prozánětlivých působků, zhoršuje funkční parametry nemocných a vede i k sociálním a dalším problémům. Sklenku denně si dejte, ale když ji neunesete v jedné ruce, je příliš velká.

7. Káva způsobuje dnu

Chyba! Podle dvou velkých studií káva pravidelné konzumenty před dnou chrání. 

8. Citrusové ovoce podporuje zánět

Citrusy obsahují velké množství vitaminu C, který je velmi důležitou zbraní v boji proti neplechám v pohybovém systému. Není důvod se domnívat, že zrovna citrusové ovoce je škodlivé.

(pez)

Zdroj: http://www.arthritis.org

Zhang S., Li Y., Xu X., Feng X., Yang D., Lin G. Effect of cigarette smoking and alcohol consumption on disease activity and physical functioning in ankylosing spondylitis: a cross-sectional study. Int J Clin Exp Med. 2015 Aug 15;8(8):13919-27. eCollection 2015. PubMed PMID: 26550348; PubMed Central PMCID: PMC4613033.

Hodnocení článku:
(1387 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).
19. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: