Novinky - revmatoidní artritida

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a také odlišný průběh.

Zánět versus postupná destrukce

Stejně jako artróza má i artritida základ ve slově arthros neboli kloub. Rozdíl však najdeme v druhu poškození, který se pod těmito názvy skrývá. Zatímco artritida je obecně zánět kloubu, a to jak infekčního, tak neinfekčního původu, artróza označuje degenerativní kloubní změny. Při nich dochází k postupné destrukci kloubní chrupavky a následné tvorbě drobných kostěných výrůstků neboli osteofytů. Tyto změny výrazně narušují správnou pohyblivost kloubu a vedou k jeho bolestivosti.

Odlišné příčiny

Příčina vzniku obou onemocnění je různá. Za rozvojem artrotických změn, které v různé míře postihují až 80 % všech lidí, stojí obvykle:

  • nadměrné zatěžování kloubu,
  • obezita,
  • úraz,
  • cukrovka,
  • z části též dědičnost.

Na druhou stranu infekční artritida je vyvolána viry či bakteriemi, takzvaná dnavá artritida (lidově podagra) zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi a revmatoidní artritida autoimunitním procesem, během kterého tělo vytváří z různých důvodů protilátky proti vlastním tkáním.

Podobné, přesto jiné

Příznaky artritidy i artrózy jsou si v mnohém podobné, přesto však najdeme rozdíly. Artritidu obvykle doprovází:

  • bolestivost,
  • otok,
  • zarudnutí,
  • zvýšená teplota kloubu.

Pro revmatoidní artritidu je typická ranní ztuhlost převážně drobných kloubů ruky, která mizí po rozcvičení.

Artróza je typicky spojena:

  • s bolestí kloubu po určitém pohybu,
  • kloub může být rovněž ztuhlý a omezený v pohybu, v pokročilém stadiu onemocnění dokonce viditelně zdeformovaný,
  • zarudnutí a zteplání obvykle nenacházíme, otok až v případě, že se rozvine městnání tekutiny v kloubu neboli výpotek.

Medicína oplývá v souvislosti s klouby ještě dalšími výrazy, které zní na první poslech velmi podobně. Příkladem může být artralgie, označující kloubní bolest, nebo artropatie, kterou se nazývá onemocnění kloubu obecně.

(veri)

Zdroj: www.livestrong.com
Hodnocení článku:
(3484 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Chraňte své ruce před deformitami

Chraňte své ruce před deformitami

Základním příznakem revmatoidní artritidy je samozřejmě kloubní postižení. Jeho příčinou je chronický zánět, který při svém dlouhodobém průběhu kloub deformuje. A v konečném stadiu může kloub dokonce ztratit svoji funkčnost. Abyste se s tímto problémem potýkali co nejméně, seznamte se s tipy profesionálů.
4. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
24. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Rodiče dětí s juvenilní revmatoidní artritidou dobře vědí, jak je u tohoto onemocnění zásadní včasné zahájení léčby. V opačném případě totiž postupem času dochází k nevratnému poškození kloubů, prohlubuje se doprovodná bolest a únava a rozvíjí se obávané omezení hybnosti. Tomuto nepříznivému průběhu onemocnění účinně brání cílená léčba.
29. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: