Novinky - revmatoidní artritida

Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Revmatoidní artritida se často vyskytuje s dalšími autoimunitními onemocněními. Jedním z nich může být i tzv. lupus (latinské označení pro vlka) neboli systémový lupus erytematodes. Za obě totiž může mutace jediného genu.

Revmatoidní artritida se často vyskytuje s dalšími autoimunitními onemocněními. Jedním z nich může být i tzv. lupus (latinské označení pro vlka) neboli systémový lupus erytematodes. Za obě totiž může mutace jediného genu.

„Velký podvodník“

Lupus je známý tím, že na sebe bere podoby mnoha jiných nemocí. Proto mu také odborníci říkají „velký mystifikátor“ nebo „velký podvodník“. Typicky postihuje kůži, ale může se projevit bolestmi kloubů, poruchou funkce ledvin, srdce nebo například postižením mozku. Nejvýraznějším projevem bývá vyrážka v obličeji ve tvaru motýlovitých křídel. I když u nás není onemocnění lupusem tak časté, o to je zákeřnější. Svými projevy totiž v mnohém revmatickou artritidu pouze napodobuje, takže než se přijde na správnou diagnózu, může uběhnout velmi dlouhá doba.

Mutace jednoho genu

V roce 2007 objevili vědci genetickou spojitost mezi oběma těmito onemocněními. Zodpovědný gen se nazývá STAT4 a jeho mutace způsobuje dvakrát vyšší pravděpodobnost postižení lupusem a až o 60 % vyšší nebezpečí artritidy. Čím je mutace genu STAT4 způsobena, stále není jasné. Jisté ale je, že její nositelé trpí častěji nejen oběma nemocemi, ale také juvenilní idiopatickou artritidou (která postihuje zejména děti) či sklerodermií (onemocněním kůže i vnitřních orgánů). Vždy se jedná o poruchu imunity, která se projevuje zánětlivými změnami v kloubech a dalších orgánech. 

Léčba podle příznaků

Společný původ obou onemocnění naznačuje, že by mohla reagovat na stejný typ léčby. Zatím ale není jasná příčina genové mutace, takže současná léčba má za úkol udržet projevy pod kontrolou a zamezit dalšímu vzplanutí zánětů. Důležité je také uchovat funkci vnitřních orgánů. Se ztuhlými klouby pak může pomoci i fyzioterapeut, který vás naučí, jak se správně protahovat a cvičit.

(jez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3918 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
I  mladí lidé s artritidou mohou žít jako jejich zdraví vrstevníci

I mladí lidé s artritidou mohou žít jako jejich zdraví vrstevníci

Vyrůstat s revmatoidní artritidou jistě není snadné. Přesto je možné najít si dobré přátele, zažít legraci a být nezávislý. Někdy není na škodu seznámit se s někým, kdo žije se stejnou diagnózou, a potýká se tedy s podobnými problémy. Přinášíme tipy, jak snáze bojovat s chorobou a užívat si přitom mládí.
8. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: