Novinky - revmatoidní artritida

Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi počasí od lidí, kteří trpí artritidou. A možná vás překvapuje, že se často také vyplní. Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tito lidé jsou totiž velmi citliví na změnu počasí, hlavně pokud se blíží ochlazení, déšť nebo sněhová vánice. Artritida postihuje velkou část populace...

„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi počasí od lidí, kteří trpí artritidou. A možná vás překvapuje, že se často také vyplní. Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tito lidé jsou totiž velmi citliví na změnu počasí, hlavně pokud se blíží ochlazení, déšť nebo sněhová vánice.

Artritida postihuje velkou část populace

Ve vyspělých státech trpí artritidou každý šestý člověk. Asi u poloviny z těchto lidí pak jde konkrétně o osteoartritidu. Ta zasahuje hlavně prsty, kolena a kyčle. Nepříznivými faktory jsou přitom obezita (větší zatížení kloubů a málo pohybu), přímá poranění kloubů a fyzicky náročná povolání (zvedání těžkých předmětů a stále dokola stejné pohyby). Svou roli hraje i dědičnost, věk a pohlaví. S nadsázkou lze tedy říci, že artritidou trpí častěji starší obézní ženy, u nichž se artritida vyskytla v rodině.

Na zimu upozorní klouby

Zatímco v letních měsících trpí artritici většinou „jen“ ztuhlostí kloubů nebo tupou bolestí, v zimě zakoušejí ostrou bolest. Studie prokázaly, že okolo 70 % artritiků je skutečně citlivých na chladné počasí. Přitom takto vnímavější jsou častěji ženy a lidé s artritidou než muži a lidé s jinou revmatickou nemocí. Zima proto není jen doba, kdy se můžeme nachladit nebo chytit chřipku, ale pro lidi s artritidou i krušným ročním obdobím s bolestí, tuhostí a otékáním kloubů.

Cvičit, chodit, hýbat se

Proto je pro artritiky velmi důležité se na zimu připravit a vědět, jak následkům chladného a vlhkého počasí předejít. Chlad a mokro totiž způsobují stažení šlach a vazů okolo kloubů a omezují jejich pohyblivost. Následkem je pak tuhost nebo bolest těchto kloubů. Nejlepším způsobem, jak toto nepřipustit, je cvičení. Naopak nejhorší věc, kterou můžete udělat, je vůbec se nehýbat a povalovat se na gauči. Pohybem se kloubní šlachy a vazy protahují a prokrvují. Stačí přitom obyčejná chůze nebo cviky na místě. Žádné prudké pohyby. Pokud vám to zdraví nebo věk nedovolí, není vůbec nutné běhat nebo provádět náročné cviky. Stejně jako je přes rok ztuhlost kloubů horší ráno po probuzení, tak v zimě trpí klouby nedostatkem pohybu celý den, a k tomu je navíc ještě venku chladno a mokro. Právě v zimě je proto nutné, abyste se hýbali ještě více než přes léto. I když může taková 20minutová procházka po bytě vypadat bláznivě, vaše klouby vám poděkují.

Udržujte klouby v teple

U revmatiků jde také o malé klouby na rukou a nohou, takže všude s sebou noste teplé rukavice a ponožky. V teple vás udrží i tzv. funkční prádlo, lidově termoprádlo. Komplet trička s dlouhým rukávem a dlouhými spodky stojí okolo jednoho tisíce korun. Na závěr snad ještě jedna rada – vyhýbejte se v zimě ledovým plochám, není nic snadnějšího než uklouznout na ledě a zlomit si nohu nebo ruku v oblasti kloubu.

(ercp)

Zdroj:

    health.gmnews.com
Hodnocení článku:
(3024 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
28. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: