Novinky - revmatoidní artritida

Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny.

Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny. Navíc toto poměrně časté zánětlivé onemocnění není prý jediné, před kterým oblíbené ovoce s peckou klouby chrání.

Choroba milionů lidí

Takzvaná dnavá artritida obtěžuje podle odhadů kolem osmi milionů Britů. O jakou nemoc se jedná?

  • Charakteristická pro dnu je tvorba krystalků z kyseliny močové, které se hromadí v kloubech.
  • Tyto krystaly kloub dráždí a podporují tak rozvoj zánětu s jeho typickými projevy – otokem, zarudnutím a intenzivní bolestí.
  • Moderní medicína sice umí tento stav léčit, záchvaty dny se však u postižených často opakují – vedle dlouhodobého užívání léků je tak rovněž nutné dodržovat určitá dietní opatření.

Nahradí léky? 

V souvislosti s dnou byly již v minulosti zmiňovány třešně coby ovoce snižující hladinu kyseliny močové v organismu a zároveň disponující protizánětlivými vlastnostmi. Až nyní však byly tyto domněnky potvrzeny studií již zmiňovaného týmu vědců. 

  • Vědci sledovali přes šest set lidí trpících dnavou artritidou.
  • Respondenti, kteří se během jednoho roku pozorování třešní ani nedotkli, měli o celých 35 % vyšší riziko rozvoje bolestivého záchvatu dny.
  • Zjištěn byl pozitivní vliv pravidelné konzumace třešní i na jiná zánětlivá kloubní onemocnění, například revmatoidní artritidu.
  • Důvodem je přítomnost antioxidantů, přirozených inhibitorů stejných enzymů, proti kterým zasahují běžné protizánětlivé léky.

Nyní budou odborníci při dalších výzkumech zjišťovat, zda by mohly třešně nebo extrakty z nich vyrobené plnohodnotně nahradit léky používané na tyto choroby. Zapotřebí bude ale provedení celé řady dalších vědeckých studií, proto si na výsledky budeme muset nějaký čas počkat.

(veri)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2246 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Revmatoidní artritida se často vyskytuje s dalšími autoimunitními onemocněními. Jedním z nich může být i tzv. lupus (latinské označení pro vlka) neboli systémový lupus erytematodes. Za obě totiž může mutace jediného genu.
28. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
8. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: