Novinky - revmatoidní artritida

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.

Kolikrát se vám stalo, že jste přišli domů s krabičkou nových léků a znejistěli? Říkali po jídle a že se nesmí mléko? Nebo to bylo u těch druhých léků? Možná jste občas na tabletu zapomněli nebo si nebyli jisti, jestli jste si ji už vzali, nebo ne. Nakonec jste si řekli, že pro jednou se přece nic nestane, ale uvědomujete si že „pro jednou” se opakuje stále častěji…

Podobné zkušenosti má většina chronicky nemocných, a tak vzniká paradox dnešní doby – máme sice dostupnou velmi účinnou léčbu, ale často selháváme v tom nejjednodušším – jejím správném užívání.

Cílená léčba pro mnohé pacienty s revmatoidní artritidou znamená zásadní změnu k lepšímu. Pokud ale dávky léčby pravidelně vynechávají nebo je neužívají ve schématu doporučeném lékařem, je obtížné posoudit, zda je pro ně konkrétní cílené léčivo vhodné a zda se v této léčbě vyplatí pokračovat nadále. Navíc se zbytečně prodlužuje doba, kdy je omezují nepříjemné příznaky nemoci.

Porozumění léčbě zvyšuje pravděpodobnost správného užívání

V letech 2014 a 2015 byly publikovány dvě studie uvádějící, že až 40 % osob s revmatoidní artritidou neužívá řádně cílenou léčbu. Někteří režim nedodržovali ani během prvních 6 měsíců od jejího předepsání. Výzkumníci vysledovali, že vyšší pravděpodobnost správného užívání léků je spojena s dostatečným porozuměním mechanismu vzniku a rozvoje nemoci a způsobu, jakým léčivo pacientovi v tomto ohledu pomůže.

Pro lepší život 

Dodržováním doporučeného způsobu a frekvence aplikace léčby, včetně případných dalších režimových opatření, přináší osobám s revmatickou nemocí zlepšení potíží. Zvyšuje se také šance na dosažení remise, období nemoci bez přítomnosti příznaků. Správně nastavenou léčbou se navíc zpomalí průběh a postup choroby, a není tak nutné užívat hned agresivnější léčbu určenou pro pokročilé formy nemoci. Ujistěte se proto, že svému onemocnění i léčbě dobře rozumíte, abyste se zbytečnými chybami neochuzovali o plný účinek léčby a využili její potenciál naplno.

(mir)

 

Zdroj:

https://www.sharecare.com/health/rheumatoid-arthritis/article/are-you-skipping-RA-meds

 

Hodnocení článku:
(3033 hodnocení - 2,8 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: