Novinky - revmatoidní artritida

Lékaři objevili další spouštěč chronického zánětu u revmatoidní artritidy

Lékaři objevili další spouštěč chronického zánětu u revmatoidní artritidy

Pro revmatoidní artritidu může mít význam signální molekula vytvářená vlastním organismem, která aktivuje imunitu. Pokud by se tento podnět podařilo zablokovat, pak by snad bylo možné vyvinout účinnější léčbu...

Podle nedávného výzkumu může mít pro revmatoidní artritidu význam signální molekula vytvářená vlastním organismem, která aktivuje imunitní systém. Vědci k tomu dodávají, že pokud by se tento podnět podařilo zablokovat, pak by snad bylo možné vyvinout účinnější léčbu artritidy.

Léčba není bohužel vždy účinná

Revmatoidní artritida je nejčastější autoimunitní chorobou, která postihuje zhruba jednoho pacienta ze sta. Vede k bolestem a otokům kloubů a může vyústit dokonce v postižení kosti a chrupavky. Skoro polovina pacientů bohužel nereaguje na současně dostupné léky adekvátně nebo se postupem času účinek těchto léků snižuje. A právě pro tyto pacienty by mohlo být nejlepší cestou léčby zastavení nemoci blíže jejímu původu.

Do boje proti nemoci vyráží imunitní systém

Ve chvíli, kdy mikroby napadnou náš organismus, dojde k aktivaci imunitního systému. Ten má za úkol chránit naše tělo před nemocemi. Aktuální zjištění ale ukazují, že signální molekula s tajemným názvem tenascin-C umí imunitní systém aktivovat také. A vysoké hladiny tenascinu-C v kloubech pak mohou způsobit, že aktivovaný imunitní systém tyto klouby napadne a dojde ke vzniku zánětu.

Výzkum stále probíhá

Dosud proběhlo několik studií a výsledky zjištěné na myších jsou velice zajímavé. Ukázalo se totiž, že:
  • myši, které mohou produkovat tenascin-C, mají těžké otoky kloubů s postižením chrupavky i kosti,
  • myši, které tenascin-C produkovat nemohou, nemají nejen žádné otoky, ale ani postižení tkání.

Nová léčba na obzoru?

Vědci doufají, že tato nová zjištění pomohou při vývoji nové léčby, která by zasáhla do aktivace imunitního systému právě tenascinem-C. Tím by pak došlo ke snížení bolestivého zánětu typického pro revmatoidní artritidu.

(pes)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(2116 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Co je vlastně revmatoidní artritida

Co je vlastně revmatoidní artritida

Mnoho lidí se domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, avšak tak tomu není. Jedná se ale o onemocnění imunitního systému.
1. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.
5. 9. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: