Novinky - revmatoidní artritida

Máte artrózu? Pořiďte si chytré kuchyňské pomůcky pro pohodlné vaření

Máte artrózu? Pořiďte si chytré kuchyňské pomůcky pro pohodlné vaření

Pokud trpíte bolestmi kloubů, každodenní činnosti se mohou často zdát jako neřešitelný úkon. Nemocní s revmatoidní artritidou totiž mívají zpočátku nejčastěji postiženy malé klouby na rukách, často také zápěstí.

Šikovní pomocníci zvládnou hodně práce za vás

Lidé, kteří mají artritidu, mohou poměrně často trpět i při běžných každodenních činnostech, především v kuchyni. Omezená zdatnost je pro mnohé velmi nepříjemná. Existují ale kuchyňské přístroje a nástroje, které zabraňují zánětům a bolestem v kloubech – a umožní vám tak i nadále vařit.

  • Místo klasického nože, z jehož rukojeti vám může sklouznout ztuhlá ruka, používejte elektrické spotřebiče (kráječ chleba, sekáček na zeleninu apod.).
  • Klasický otevírač konzerv je pro postižené s artritidou těžkým oříškem. Kupte si elektrický a nechte si poradit, se kterým typem se vám bude manipulovat nejsnáze.
  • Vedlejší efekt artritidy je, že může dojít ke ztrátě určité kontroly při manipulaci s předměty. Proto je vhodné používat takové misky a talíře, které nemohou sklouznout ze stolu nebo kuchyňské linky. Existuje nádobí a kuchyňské doplňky opatřené speciálními přísavkami na dně, které drží předměty pevně na povrchu.
  • Pořiďte si šálky, sklenice a hrníčky, které mají větší průměr a větší ucha pro uchopení.
  • Totéž platí o příborech – vhodnější jsou větší rukojeti než malé. Napětí pak můžete zmírnit tím, že použijete utěrku, kterou obalíte kuchyňské náčiní.
  • Pořizujte si nádobí, které má široké úchyty pro bezpečnou a pohodlnou manipulaci, na trhu je ho dnes již dostatek.

Máte-li artritidu, vyrazte na nákupy a opatřete si do kuchyně a domácnosti vůbec vybavení, které vám usnadní práci a ušetří vám čas. Navíc se tak můžete vyvarovat i zbytečné bolesti, či dokonce zranění.

(aši)

Zdroj: www.ehow.com

Hodnocení článku:
(2710 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Jak uchovávat léky během cestování?

Jak uchovávat léky během cestování?

Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.
16. 8. 2018 Revmatoidní artritida
Kabáty ještě neodkládejte, klouby potřebují teplo!

Kabáty ještě neodkládejte, klouby potřebují teplo!

Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno. Pokud trpíte revmatoidní artritidou, nenechte se zmást prvním slunečními paprsky a stále choďte teple oblečení. Prochladnutí kloubů by mohlo váš stav zhoršit.
26. 3. 2018 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: