Novinky - revmatoidní artritida

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.

Hlavními úkoly léků při řešení revmatoidní artritidy je brzdit postup nemoci a potlačovat její příznaky. Proto je naprosto zásadní s léčbou začít co nejdříve od stanovení diagnózy. Používá se několik skupin přípravků.

  • Chorobu modifikující léčiva. Tato skupina preparátů zasahuje do imunitního procesu spouštějícího zánětlivou reakci. Trvá ale až 6 měsíců, než se jejich efekt plně projeví. Lékař vám je může předepsat buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými přípravky – nejčastěji nesteroidními protizánětlivými léky nebo glukokortikoidy.
  • Cílená léčba. Jedná se vlastně o podskupinu chorobu modifikujících léčiv. Jsou to ale látky biologické podstaty – jedná se o bílkoviny (ostatní chorobu modifikující látky mají chemickou podstatu). Biologika jsou podávána pouze ve specializovaných centrech cílené léčby. Mohou být užívána buď samostatně, nebo společně s metotrexátem či jinou chorobu modifikující látkou.
  • Glukokortikoidy. Tyto silné protizánětlivé preparáty mohou blokovat i další imunitní pochody. Vzhledem k vedlejším účinkům jsou ale zpravidla užívány pouze přechodnou dobu – např. při vzplanutí artritidy.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky. Ty staví enzym, který podporuje zánětlivou reakci. Tím omezují tvorbu otoků a bolest. Nejsou ale schopné zabránit poškození kloubů. Samy o sobě tedy v léčbě příliš význam nemají, používají se spíše v rámci kombinované terapie s jinými přípravky.
  • Preparáty proti bolesti. V dnešní době existuje široká škála těchto léků. Doktor volí vhodný přípravek podle intenzity potíží a případných přidružených chorob nemocného.

Účinky lze podpořit vlastními silami

Přestože léky mohou být velice přínosné, vše nezvládnou. Co může jejich efekt v terapii revmatoidní artritidy zvýšit?

1. Pohyb 

Správné cvičení má pro zdraví revmatiků naprosto zásadní význam. Pomáhá udržet optimální tělesnou hmotnost, pevnost kostí, pružnost svalů a jejich sílu či dobrou náladu. Zvolte si sport či aktivitu, která vás bude bavit, a se zátěží to hlavně v začátcích nepřehánějte – mohli byste si více uškodit než pomoci. Pokud si nevíte s výběrem cvičení a mírou zátěže rady, navštivte svého lékaře nebo fyzioterapeuta. Často se doporučují například procházky, cvičení ve vodě nebo jóga.

2. Rady specialistů   

Fyzioterapeuti mají k dispozici celou škálu metod, kterými mohou pomoci – např. teplé nebo chladné obklady, elektroléčbu, cviky na zvýšení pohybového rozsahu nebo masáže (ty ale nejsou vhodné při vzplanutí choroby). Rehabilitace je ale léčba pouze na omezenou dobu. Ergoterapeut zase může vyřešit některé potíže vašeho každodenního života tak, aby do něj revmatoidní artritida zasahovala co nejméně. Poradí nejen různé zlepšováky, které kloubům při běžných činnostech uleví, ale pomůže vám i s výběrem potřebných kompenzačních pomůcek.

3. Psychická pohoda

Duše ovlivňuje tělo a tělo zase duši. Když se tedy budete cítit dobře po psychické stránce, bude na tom lépe i váš organismus. Toho využívají techniky a cvičení, jako jsou autogenní trénink, biofeedback, dechová cvičení, jóga nebo taiči. Žít a vyrovnat se s chronickým onemocněním může být obtížné a u nemocného člověka se mohou rozvinout i deprese. V takovém případě bývá velkým přínosem návštěva psychologa.

4. Pomoc z vodních hlubin

Rybí olej tlumí bolest a zánět. Efekt může být dokonce tak velký jako po užití nesteroidních protizánětlivých látek (což je například ibuprofen). Je ale zapotřebí větších dávek (cca 4 g denně).

5. Teplo a chlad

Použití teplých nebo studených obkladů je jednoduché, rychlé a často velice účinné. Je ale nutné vědět, kdy je vhodné přiložit který typ obkladu, což vám vysvětlí váš lékař.

6. Tradiční čínská medicína

Akupunktura je technika stimulující určité body na těle, zpravidla za použití velice tenkých jehel. Tím se má podpořit tok čchi neboli životní energie. Tato metoda má spoustu zastánců i kritiků. Uškodit ale nemůže. Pokud se tedy nebojíte jehel, můžete akupunkturu vyzkoušet.

7. Dostatek odpočinku

Pro zdraví organismu je relax naprosto zásadní. Odpočatý organismus je schopen lépe odolávat stresu v jakékoliv podobě. Při nadměrném napětí a vyčerpání se naopak mohou projevy nemoci zhoršovat.

8. Skupinová terapie

Chronické onemocnění může člověka v určitém smyslu izolovat. A právě z toho důvodu existují různé skupiny sdružující podobně nemocné. Tito lidé přesně rozumí problémům, které pro vás mohou při revmatoidní artritidě představovat například běžné činnosti, a poradí, když nevíte jak dál. Na oplátku můžete někomu svými zkušenostmi pomoci zase vy. Tyto skupiny a sdružení nejčastěji najdete přes internet, případně vás nasměruje váš lékař.

(ivh)

Zdroje:
HARDING, Anne. 10 Alternative Therapies for Rheumatoid Arthritis. Dostupné z: www.health.com
ZELMAN, David. Rheumatoid Arthritis Drug Guide. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2612 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?
12. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Rodiče dětí s juvenilní revmatoidní artritidou dobře vědí, jak je u tohoto onemocnění zásadní včasné zahájení léčby. V opačném případě totiž postupem času dochází k nevratnému poškození kloubů, prohlubuje se doprovodná bolest a únava a rozvíjí se obávané omezení hybnosti. Tomuto nepříznivému průběhu onemocnění účinně brání cílená léčba.
29. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Milování snižuje bolest kloubů

Milování snižuje bolest kloubů

Zdravý a uspokojivý sex upevňuje pouto mezi partnery. Může se však stát, že se k vám vplíží chronická choroba, jako například artritida, která sexuální život znesnadňuje. I to lze zvládnout. Poradíme vám jak. Artritida je onemocněním, které se vyznačuje různými příznaky, jež znepříjemňují denní život. Mezi ně patří bolest a nadměrná únava a vyskytovat se může i deprese.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.
14. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Revmatici, vyrážíte za teplem? Nezapomeňte na důkladnou přípravu!

Revmatici, vyrážíte za teplem? Nezapomeňte na důkladnou přípravu!

Nejenom zima, ale i teplé počasí může kloubům značně přitížit. Ať už vyrážíte do teplých krajin na dovolenou, nebo v rámci služební cesty, důkladná příprava je nezbytná. Přinášíme vám několik tipů, které vám usnadní cestování a pomohou vám vyvarovat se nepříjemných zdravotních komplikací.
31. 5. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: