Novinky - revmatoidní artritida

Plíce revmatiků v nebezpečí! Netrápí vás dušnost nebo kašel?

Plíce revmatiků v nebezpečí! Netrápí vás dušnost nebo kašel?

Revmatoidní artritida nepostihuje zdaleka jen klouby. Může zasáhnout i jiné části těla, proto bychom ji spíše měli nazývat revmatickou nemocí. Ani postižení plic nebývá zřídkavé a může být i velmi vážné.

1. Intersticiální postižení plic

Zní to složitě, ale v podstatě jde jen o zánět v intersticiu – tedy ve tkáni, která drží plicní sklípky pohromadě a je jakousi „nosnou konstrukcí“ plic. Při zánětu do této tkáně připutují bílé krvinky, zvýší se množství tkáňové tekutiny a tvoří se bílkoviny. Tím se vzdalují plicní sklípky od krevních vlásečnic a je ztížen přechod plynů. Proto mezi časté příznaky tohoto onemocnění patří dušnost. Někdy se dostaví i suchý kašel, jindy nejsou projevy žádné. Včasná diagnostika tak není vždy snadná. Intersticiální postižení plic je častější u mužů a kuřáků. Léčba je svízelná, nejčastěji se podávají látky, které potlačují imunitní odpověď organismu.

2. Plicní fibróza

Když zánět dráždí plíce dlouho, může dojít k „zajizvení“ plicního intersticia vazivem. Plicní tkáň je tužší a dýchání je tím ztížené. Dále se zhoršuje i výměna krevních plynů. Když se nadbytečné vazivo v plicích vytvoří, nikdo ho už nemůže odstranit. Při mírné fibróze lze volit zpomalení postupu nemoci léčbou, v těžkých případech zbývá jen transplantace. Přípravky s účinnou látkou methotrexátem mohou situaci zhoršovat. Proto pokud je diagnostikována fibróza u osob užívajících tyto léky, doporučuje se změnit léčbu.

3. Hlasivky

Revmatoidní artritida může také způsobovat tvorbu uzlíků na hlasivkách, což má za následek zhrubění hlasu. Uzlíky se mohou objevovat i v plicích, kde však obvykle žádné obtíže nezpůsobují.

4. Pohrudnice

Zánět pohrudnice, tedy blány, která obaluje naše plíce a hrudní stěnu, zažije asi 70 % revmatiků. Ale jen asi 3–5 % z nich zaznamená nějaké příznaky. Tradičně jsou projevy tohoto onemocnění děleny na suché a vlhké. Při suchém zánětu vzniká bolest, jak se při dýchání o sebe třou podrážděné plochy pohrudnice. Toto dráždění časem přejde ve formu vlhkou, kdy se vytvoří výpotek. Ten sice utlumí bolest, ale také začne utlačovat plíci a působit kašel a dušnost.

Nejlepší prevencí výše uvedených nemocí je pravidelně chodit na kontroly a nekouřit. Když si začnete všímat příznaků, jako je dušnost nebo kašel, vyhledejte lékaře. Nenechte svou chorobu zajít dál, než je nutné.

(pez)

Zdroj: http://www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2751 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.
11. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: