Novinky - revmatoidní artritida

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzim přichází. Padá listí, postupně se ochlazuje a my si můžeme užívat poslední teplé paprsky před příchodem zimy. Někteří z nás se však s příchodem podzimu potýkají i s nedostatkem energie a bolestmi kloubů. To nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je jít na procházku.

Proč se na podzim cítíme unavení?

Podzim mají mnozí z nás spojený s ospalostí, rýmou a nachlazením. Je chladněji, dny jsou kratší a slunce má menší sílu. To vše má vliv na to, jak moc unaveni se cítíme.

  • Změny ve slunečním světle zapříčiňují i změny biologických rytmů v těle.
  • Kvůli sychravému počasí často nejdeme ven sportovat, ale raději si dáme šálek kávy v teple domova. Fyzická aktivita je přitom výborným způsobem, jak snadno dobít energii.
  • Podzim za okny svádí také k tomu, zůstat déle v posteli a jen tak lenošit. Pokud však spíte příliš dlouho, má to na vaše tělo podobný vliv, jako když spíte krátce − cítíte se unaveni. Odborníci proto doporučují pravidelný režim a spát přibližně osm hodin denně.
  • S podzimem je spojena i takzvaná „sezónní afektivní porucha“ − stav projevující se hlavně depresemi, únavou a spavostí.
  • Únava však nemusí být zapříčiněna pouze změnou ročního období, může být i projevem chronického onemocnění.

Počasí má vliv i na klouby

Podzimní počasí může být náročné i pro vaše klouby. Už naši prarodiče říkali, že v kloubech cítí, že bude zítra pršet. A měli pravdu, jak potvrdili i vědci. Dokázali, že změny počasí mohou mít opravdu vliv na pacienty s chronickou bolestí. Ačkoli tato souvislost není ještě zcela vysvětlena, přiklánějí se vědci k názoru, že potíže jsou způsobeny především změnami tlaku vzduchu. Ty ovlivňují tkáně kloubů a zapříčiňují jejich bolest. A protože se barometrický tlak mění ještě před tím, než ke změně počasí dojde, může tak s předstihem ovlivnit i vaše tělo.

Jak si podzim užít?

Pro některé revmatologické pacienty je paradoxně podzim obdobím zlepšení; za nejnáročnější považují zimu a jaro. Pokud však patříte mezi ty, jejichž zdraví ovlivňuje podzim negativně, zde je několik rad, jak si pomoci:

  • Udržujte se v teple. Noste více vrstev, oblečte si rukavice, prohřívejte si bolavé klouby. Teplo umožňuje kloubům uvolnit se, čímž ulevuje od bolesti.
  • Hýbejte se. S pohybem se budete cítit lépe. Nejenže vám zlepší náladu, ale působí i proti kloubní ztuhlosti. Pomáhá také shodit nadbytečná kila, takže kloubům ulevíte, protože budou vystaveny nižší zátěži.
  • Zlepšete si náladu. Lidé s chronickou nemocí trpí více úzkostí, depresemi nebo jsou v důsledku své choroby častěji podráždění. Snažte se proto zlepšit si náladu a udržujte svou mysl soustředěnou.

Hurá na procházku

Pokud to počasí dovolí, teple se oblečte a jděte na procházku. Pohyb má na vaše tělo příznivý vliv − působí proti bolesti i ztuhlosti a umožňuje vyplavení „hormonů štěstí“ − endorfinů. Zároveň dobíjí energii, takže vám pomůže bojovat proti podzimní únavě. Už pouhá čtvrthodina pohybu venku vám zajistí přísun nové energie. A romantická procházka po pěšince pokryté pestrobarevným listím zlepší náladu snad každému.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.bustle.com/p/why-do-we-get-tired-in-the-fall-more-than-one-factor-contributes-to-your-fatigue-2478469

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/features/ra-pain-changing-seasons#1

https://www.webmd.com/pain-management/features/weather_and_pain#1

https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/self-help-tips-to-fight-fatigue/

Hodnocení článku:
(3194 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.
4. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: