Novinky - revmatoidní artritida

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.

Miniseriál: Jak předejít deformacím kloubů – 1. díl

Když to nefunguje

Důležité je si uvědomit, že při dlouhodobém zánětu je kloub oslaben. Šlachy a vazy, které ho obklopují, jsou ze správné pozice vytlačovány otokem, jež zánět provází. Šlachy fungují jako "gumičky", které spojují kloub se svaly, vazy naopak zesilují a zpevňují kloubní spoje. Jakmile jsou tyto podpůrné struktury narušeny, kloub se "zkřiví" a vzniká deformita. Na nestabilní kloub navíc působí tah vychýlených vazů, které ho nutí k pohybu abnormálním směrem. Deformity kloubů se tak dále zhoršují, zvláště při činnostech, při kterých je nutné rukou něco mačkat, svírat nebo kroutit.

Pohyb ano, ale jinak

Oteklé a zanícené klouby na rukou mohou být velmi sužující. Bolest často vyřadí tyto končetiny zcela ze hry, což mnoho pacientů vede k přesvědčení, že nejlepší je ruce "šetřit" a raději nic nedělat. Ochrana kloubů však neznamená nečinnost, právě naopak:

  • pohyb a pravidelné zapojení rukou do vykonávání všech každodenních činností pomáhá zachovat kloubní vůli a pohyblivost
  • tajemství ochrany kloubů spočívá především ve způsobu, jak vykonávat běžné aktivity tak, aby klouby nebolely
  • hlavně je potřeba minimalizovat všechny činnosti, které vyžadují použití síly nebo stisku rukou

1. Respektujte bolest

Bolest je vždy signálem nadměrného zatížení kloubu. Snažte se všechny denní aktivity vykonávat bezbolestně. Vydatně vám pomohou různé kompenzační pomůcky, které namáhaným kloubům odlehčí.

2. Rozložte tlak

Při zvedání či přenášení těžších předmětů používejte vždy obě ruce. Váha nákladu by měla spočívat na dlaních či předloktích, zvětší se tak kontaktní plocha a působení tlaku se lépe rozloží.

3. Minimalizujte úsilí

Nejde o to, co dělat, ale jak. Těžké předměty není nutné vždy ručně zvedat, můžete je posunovat nebo postrkovat. Užitečným pomocníkem do domácnosti je malý vozíček nebo plošinka na kolečkách. Často používané věci mějte vždy na dosah ruky na nočním stolku, na umyvadle, na kuchyňské lince. Při přípravě jídla si usnadněte práci, používejte kuchyňský robot, elektrický kráječ nebo elektrický otvírač konzerv.

Praktické tipy, jak si usnadnit každodenní život s revmatoidní artritidou, vám přineseme v další části našeho seriálu věnovaného ochraně kloubů. Sledujte naše stránky.

(hkh)

Zdroj: handarthritis.com

Hodnocení článku:
(4521 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
11. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?
12. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: