Novinky - revmatoidní artritida

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.

Miniseriál: Jak předejít deformacím kloubů – 1. díl

Když to nefunguje

Důležité je si uvědomit, že při dlouhodobém zánětu je kloub oslaben. Šlachy a vazy, které ho obklopují, jsou ze správné pozice vytlačovány otokem, jež zánět provází. Šlachy fungují jako "gumičky", které spojují kloub se svaly, vazy naopak zesilují a zpevňují kloubní spoje. Jakmile jsou tyto podpůrné struktury narušeny, kloub se "zkřiví" a vzniká deformita. Na nestabilní kloub navíc působí tah vychýlených vazů, které ho nutí k pohybu abnormálním směrem. Deformity kloubů se tak dále zhoršují, zvláště při činnostech, při kterých je nutné rukou něco mačkat, svírat nebo kroutit.

Pohyb ano, ale jinak

Oteklé a zanícené klouby na rukou mohou být velmi sužující. Bolest často vyřadí tyto končetiny zcela ze hry, což mnoho pacientů vede k přesvědčení, že nejlepší je ruce "šetřit" a raději nic nedělat. Ochrana kloubů však neznamená nečinnost, právě naopak:

  • pohyb a pravidelné zapojení rukou do vykonávání všech každodenních činností pomáhá zachovat kloubní vůli a pohyblivost
  • tajemství ochrany kloubů spočívá především ve způsobu, jak vykonávat běžné aktivity tak, aby klouby nebolely
  • hlavně je potřeba minimalizovat všechny činnosti, které vyžadují použití síly nebo stisku rukou

1. Respektujte bolest

Bolest je vždy signálem nadměrného zatížení kloubu. Snažte se všechny denní aktivity vykonávat bezbolestně. Vydatně vám pomohou různé kompenzační pomůcky, které namáhaným kloubům odlehčí.

2. Rozložte tlak

Při zvedání či přenášení těžších předmětů používejte vždy obě ruce. Váha nákladu by měla spočívat na dlaních či předloktích, zvětší se tak kontaktní plocha a působení tlaku se lépe rozloží.

3. Minimalizujte úsilí

Nejde o to, co dělat, ale jak. Těžké předměty není nutné vždy ručně zvedat, můžete je posunovat nebo postrkovat. Užitečným pomocníkem do domácnosti je malý vozíček nebo plošinka na kolečkách. Často používané věci mějte vždy na dosah ruky na nočním stolku, na umyvadle, na kuchyňské lince. Při přípravě jídla si usnadněte práci, používejte kuchyňský robot, elektrický kráječ nebo elektrický otvírač konzerv.

Praktické tipy, jak si usnadnit každodenní život s revmatoidní artritidou, vám přineseme v další části našeho seriálu věnovaného ochraně kloubů. Sledujte naše stránky.

(hkh)

Zdroj: handarthritis.com

Hodnocení článku:
(3445 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Čtyři tipy, jak prospět páteři

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Běžné denní činnosti se kvůli Bechtěrevově chorobě mohou stát náročnými a bolestivými. Pravidelné cvičení a rehabilitace jsou proto nezbytnou součástí života každého, kdo touto nemocí trpí. Důležité je ovšem například i správné držení těla nebo sezení.
21. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Revmatik a sezení u počítače – jak to skloubit?

Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
 Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Konzumace ryb, zejména pak jejich oleje, může pomáhat v léčbě pacientů trpících revmatoidní artritidou. To jsou závěry výzkumu britských a amerických vědců zveřejněné v populárněnaučném časopise Nature na podzim roku 2009.
15. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
3. 11. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: