Novinky - revmatoidní artritida

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.

Cílení na molekulární úrovni

Už samotný název poskytuje určité vodítko o principech fungování cílené léčby. Do kategorie cílené léčby se řadí různorodá skupina léků, které blokují chorobné procesy na molekulární úrovni. Jedná se o produkty genetického inženýrství, například v podobě protilátek podobných těm lidským. V léčbě revmatoidní artritidy se užívají léky blokující účinek molekul zánětu, díky čemuž dochází k zmírnění příznaků onemocnění. Zablokováním jedné z molekul zánětu dojde k přerušení celého zánětlivého řetězce, podobně jako se přeruší řetěz na kole při přetržení jednoho ocelového článku.

Ve formě injekcí nebo tablet

Cílená léčba je standardně podávána ve formě injekcí do žíly nebo do podkoží (podobně jako některá očkování). Dávkování se liší v závislosti na konkrétním přípravku, frekvence podání se většinou pohybuje od jedné dávky 1–2× týdně až po jednu dávku měsíčně. Nejnovější skupina léků řadících se do kategorie cílené léčby potlačuje zánětlivou odpověď přímo uvnitř buněk. Tyto léky jsou podávány ústy ve formě tablet.

Vyhrazena pro případy se střední a vysokou aktivitou choroby

Cílená léčba přichází ke slovu tehdy, když konvenční možnosti v léčbě revmatoidní artritidy selhaly. Jedním z důvodů je vysoká cena, podávání cílené léčby současně není bez rizika, kvůli tlumení zánětlivé odpovědi organismu zvyšuje náchylnost k infekcím. Efekt léčivých přípravků je však velmi vysoký, díky cílené léčbě se mohou do normálního pracovního a společenského života vrátit i jedinci s nejtěžšími formami revmatoidní artritidy. Včasné nasazení terapie může zpomalit či zastavit progresi onemocnění. 

V České republice spadá nasazení cílené léčby u revmatoidní artritidy do kompetence specializovaných revmatologických center, která individuálně hodnotí prospěšnost nasazení přípravku. Cílená léčba je v současnosti poměrně dostupná, je hrazena pojišťovnami u pacientů se střední a vysokou aktivitou choroby (DAS 28 skóre větší než 3,2), kteří nedostatečně reagují na konvenční chorobu modifikující antirevmatické léky, a tak se lidé s nejtěžšími formami onemocnění nemusí zbytečně obávat, že jim léčiva nebudou poskytnuta. 

(holi)

Zdroje:

1. https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/treatment/

2. https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/understanding-biologic-treatments-for-ra#2

3. http://www.sukl.cz

Hodnocení článku:
(2097 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kabáty ještě neodkládejte, klouby potřebují teplo!

Kabáty ještě neodkládejte, klouby potřebují teplo!

Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno. Pokud trpíte revmatoidní artritidou, nenechte se zmást prvním slunečními paprsky a stále choďte teple oblečení. Prochladnutí kloubů by mohlo váš stav zhoršit.
26. 3. 2018 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
11. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: