Novinky

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.

Nadváha je problém

Bechtěrevova nemoc je chronické onemocnění, se kterým je potřeba bojovat celý život. Ohlašuje se dlouhodobými bolestmi a ztuhlostí, které začínají v dolní části zad a v kříži a postupně se rozšiřují. Cílem léčby je zastavit postup onemocnění, zabránit zhoršující se ztuhlosti a udržet pohyblivost páteře a kloubů. Důležitou a nezbytnou součástí léčby je vedle léků i rehabilitace, pravidelný pohyb a přiměřené cvičení. Obezita pak může znamenat velký problém:

  • může zhoršit pohyblivost a zkomplikovat každodenní život;
  • oblékání, vstávání ze židle, chůze do schodů a činnosti v domácnosti se stávají nemožnými;
  • především pak cvičení může být v kombinaci s nadváhou a bechtěrevem takřka nemyslitelné;
  • tato omezení nakonec mohou způsobit i to, že řada bechtěreviků na pohyb a boj s obezitou rezignuje.

Jak hubne bechtěrevik

  • Výběr vhodného sportu – měl by vás bavit tak, že se mu budete snažit věnovat pravidelně. Na začátku se poraďte s fyzioterapeutem či rehabilitačním lékařem, ne každý pohyb je pro bechtěreviky vhodný. Cvičit můžete doma i v přírodě, sami nebo se skupinkou dalších zájemců.
  • Správná pohybová aktivita – pro bechtěreviky by měla zahrnovat i cvičení upevňující postoj a stabilitu, zpevňující a protahující zádové svaly a dechová cvičení. Pro boj s nadváhou je zase důležitá aerobní zátěž, tedy např. nordic-walking, rychlá chůze, běh na lyžích či jogging.
  • Přehodnocení příjmu kalorií – naučte se jíst zdravě, ale chutně. Pokud s nadváhou bojujete dlouhodobě a máte pocit, že na to sami nestačíte, navštivte výživového poradce a společně vypracujte plán, který budete moci dodržovat.
  • Pomoc okolí – požádejte o pochopení své nejbližší a přátelé. V začátcích se možná neobejdete bez psychické a někdy i fyzické opory.
  • Mezi svými – zapojte se do aktivit s ostatními bechtěreviky. Vyměňovat si zkušenosti může být velmi motivující. Zjistíte, že v tom nejste sami, a úspěch druhých vás jistě povzbudí.

(hak)

Zdroj: www.nass.co.uk

Hodnocení článku:
(1604 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.
30. 11. 2012 Bechtěrevova nemoc
Podpořte klouby správným jídelníčkem

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Ztuhlá záda a kyčle, bolesti kloubů či únava. Každý se někdy takhle cítí, jsou však bohužel lidé, pro které je tento stav každodenní realitou. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů spadající do kategorie revmatických chorob, které nemocným umí připravit nepříjemné chvilky.
10. 9. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: