Novinky

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období.

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní. Dvakrát častěji jsou postiženi muži, ale ani ženám se toto onemocnění nevyhýbá. Postižení pánevních kloubů může mít u žen vliv na průběh těhotenství a porodu.

Zhoršení nemoci bývá jen přechodné

Na rozdíl od revmatoidní artitidy, u které pacientky během těhotenství často pozorují zmírnění příznaků, se u těhotných s SA často průběh choroby nezmění nebo se přechodně příznaky nemoci zhorší. Více než polovina žen pozoruje v souvislosti s těhotenstvím a prvními 6 měsíci po porodu období vzplanutí choroby. Toto zhoršení bývá pouze přechodné.

Fakta o Bechtěrevově nemoci, těhotenství a porodu:

  • SA nepoškozuje vyvíjející se plod.
  • Předčasné porody nejsou u žen s SA častější než u zbývající populace.
  • Ženy s SA častěji než zdravé ženy rodí císařským řezem – týká se to asi třetiny pacientek a u poloviny z nich je právě SA důvodem operativního porodu.
  • Anesteziologové se při císařském řezu často vyhýbají spinální anestezii (způsob anestezie, kdy pacientka zůstává bdělá a podáním léku do páteřního kanálu se znecitliví pouze části těla od prsů dolů) ze strachu z ankylózy páteře (pevné spojení obratlů). Tomu je možno předejít provedením snímku páteře před otěhotněním, aby anesteziolog znal stav páteře.

Před otěhotněním je nutné po poradě s lékařem upravit léčbu:

  • V těhotenství nelze užívat imunosupresiva, biologickou léčbu a celkově podávané kortikoidy ve vyšších dávkách.
  • Metotrexát je nutné vysadit již tři měsíce před plánovaným otěhotněním.
  • Při užívání sulfasalazinu je nutné dodávat ženě před otěhotněním a v těhotenství kyselinu listovou, protože sulfasalazin blokuje její účinek.
  • Ženy s SA mohou kojit, ale je nutné vyhnout se některým lékům. Váš gynekolog a revmatolog vám jistě poradí.

(vesa)

Zdroj:
www.medversation.com
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1545 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: