Novinky

I s revmatem se lze stát rodičem. Je ale třeba vše dobře naplánovat

I s revmatem se lze stát rodičem. Je ale třeba vše dobře naplánovat

Přestože mohou touto nepříjemnou nemocí trpět i muži, nemocných žen je třikrát více. Mnoho pacientek bývá diagnostikováno mezi 20. a 30. rokem, což je doba, kdy chtějí obvykle plánovat rodinu.

Přestože mohou touto nepříjemnou nemocí trpět i muži, nemocných žen je třikrát více. Mnoho pacientek bývá diagnostikováno mezi 20. a 30. rokem, což je doba, kdy chtějí obvykle plánovat rodinu. Existuje přijatelné řešení?

Pro klidný start  

  • Revmatoidní artritida přináší řadu nežádoucích účinků, proto je nutné, abyste mateřství pečlivě zvážila a také se na něj dobře přichystala.
  • Dokud nejste psychicky ani fyzicky připravená otěhotnět, používejte antikoncepci.
  • Nebojte se, že by mohla nemoc poškodit vaše dítě – ve skutečnosti se u 70 až 80 % těhotných revmatiček stav zlepší a jsou téměř bez příznaků. Ačkoliv nepatrné množství žen s artritidou může potratit nebo porodit dítě s nízkou porodní hmotností, drtivá většina má normální těhotenství bez komplikací.
  • Mějte trpělivost, když se pokoušíte otěhotnět. Říká se sice, že revmatoidní artritida snižuje plodnost, odborníci s tímto názorem ale nesouhlasí. Možným vysvětlením, proč to nejde hned, je spíše zvýšená únava a snížená sexuální touha z důvodu bolestivosti.

Léčbu řešte s odborníkem

  • Některé léky, které užíváte, mohou způsobit vrozené vady plodu. Proto je důležité, abyste se poradila se svým lékařem o změně terapie několik měsíců předtím, než otěhotníte. Se správnou léčbou a prenatální péčí jsou děti narozené maminkám revmatičkám zdravé stejně jako ostatní.
  • Díky cílené léčbě se navíc mnohonásobně zlepšuje budoucnost nemocných žen, které tak mohou po celá desetiletí kolem svých dětí fungovat naprosto normálně.
  • Jakmile se chystáte na početí, domluvte se s revmatologem na možném vysazení jistých přípravků. Některé by neměly být užívané dokonce už 2 roky před plánovaným početím (např. Leflunomid).
  • Navštěvujte během těhotenství pečlivě svého lékaře – revmatolog pomůže rozhodnout o plánu léčby, která zahrnuje nejen kontrolu příznaků nemoci, ale také bezpečnosti pro vaše dítě. Nízké dávky např. prednisonu jsou obecně považovány za bezpečné i během gravidity a stejně tak i hydroxychlorochin a sulfasalazin.

(aši)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(1064 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Možného zhoršení nemoci a ztráty soběstačnosti se obává asi každý pacient s Bechtěrevovou chorobou – jak zvládnu pracovat, jak budu provádět každodenní činnosti? I když se mnoho okolností jeví jako velká neznámá, většina z nich má řešení. V první řadě je potřeba požádat o pomoc. A to nejen své blízké, ale i český sociální systém.
28. 11. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Zvládání Bechtěrevovy nemoci vyžaduje kromě podávání léků také pravidelné cvičení. Cykloturistika nejen ulevuje od bolesti, ale zmírňuje i příznaky a zpomaluje rozvoj onemocnění. Je však tím pravým sportem pro lidi s ankylozující spondylitidou?
24. 7. 2019 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: