Novinky

I s revmatem se lze stát rodičem. Je ale třeba vše dobře naplánovat

I s revmatem se lze stát rodičem. Je ale třeba vše dobře naplánovat

Přestože mohou touto nepříjemnou nemocí trpět i muži, nemocných žen je třikrát více. Mnoho pacientek bývá diagnostikováno mezi 20. a 30. rokem, což je doba, kdy chtějí obvykle plánovat rodinu.

Přestože mohou touto nepříjemnou nemocí trpět i muži, nemocných žen je třikrát více. Mnoho pacientek bývá diagnostikováno mezi 20. a 30. rokem, což je doba, kdy chtějí obvykle plánovat rodinu. Existuje přijatelné řešení?

Pro klidný start  

  • Revmatoidní artritida přináší řadu nežádoucích účinků, proto je nutné, abyste mateřství pečlivě zvážila a také se na něj dobře přichystala.
  • Dokud nejste psychicky ani fyzicky připravená otěhotnět, používejte antikoncepci.
  • Nebojte se, že by mohla nemoc poškodit vaše dítě – ve skutečnosti se u 70 až 80 % těhotných revmatiček stav zlepší a jsou téměř bez příznaků. Ačkoliv nepatrné množství žen s artritidou může potratit nebo porodit dítě s nízkou porodní hmotností, drtivá většina má normální těhotenství bez komplikací.
  • Mějte trpělivost, když se pokoušíte otěhotnět. Říká se sice, že revmatoidní artritida snižuje plodnost, odborníci s tímto názorem ale nesouhlasí. Možným vysvětlením, proč to nejde hned, je spíše zvýšená únava a snížená sexuální touha z důvodu bolestivosti.

Léčbu řešte s odborníkem

  • Některé léky, které užíváte, mohou způsobit vrozené vady plodu. Proto je důležité, abyste se poradila se svým lékařem o změně terapie několik měsíců předtím, než otěhotníte. Se správnou léčbou a prenatální péčí jsou děti narozené maminkám revmatičkám zdravé stejně jako ostatní.
  • Díky cílené léčbě se navíc mnohonásobně zlepšuje budoucnost nemocných žen, které tak mohou po celá desetiletí kolem svých dětí fungovat naprosto normálně.
  • Jakmile se chystáte na početí, domluvte se s revmatologem na možném vysazení jistých přípravků. Některé by neměly být užívané dokonce už 2 roky před plánovaným početím (např. Leflunomid).
  • Navštěvujte během těhotenství pečlivě svého lékaře – revmatolog pomůže rozhodnout o plánu léčby, která zahrnuje nejen kontrolu příznaků nemoci, ale také bezpečnosti pro vaše dítě. Nízké dávky např. prednisonu jsou obecně považovány za bezpečné i během gravidity a stejně tak i hydroxychlorochin a sulfasalazin.

(aši)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(1062 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: