Novinky

Jak probíhala Bechtěrevova choroba před cílenou léčbou?

Jak probíhala Bechtěrevova choroba před cílenou léčbou?

Myslíte, že na časné léčbě vaší páteře nezáleží? Právě naopak. Historické i poměrně nedávné zkušenosti ukazují, že to je ta jediná cesta, jak se vyhnout skutečně velkým potížím.

Nemoc, kterou dnes nazýváme ankylozující spondylitida, Bechtěrovova nemoc nebo prostě krátce bechtěrev, provází lidstvo už odnepaměti. A nejen lidstvo! Archeologické vykopávky ji prokázaly dokonce i u pravěkých zvířat. Jak ji archeologové poznali? Jednoduše. Nehybné zkostnatělé páteře připomínající bambusovou tyč přečkaly stovky tisíc let. Jaký název pro tuto nemoc používali naši pravěcí předci, bohužel nevíme, ale slušné slovo pro ni pravděpodobně neměli.

Každý pacient je sice jiný, ale rozvoj nemoci je neúprosný

Někteří nemocní trpí tzv. frustní formou nemoci, která sama od sebe postupuje velmi pomalu. Pohled na jejich klinický stav při velmi mírné léčbě by mohl navodit mylný dojem, že tento přístup je vhodný pro každého. Ostatky našich předků nám ale ukazují, jak drasticky vypadala neléčená agresivní ankylozující spondylitida. Velké trnovité nárůstky a srůsty obratlů, strnulé hrudní koše a poškozené klouby, to vše byly změny, ke kterým u nemocných docházelo. A není třeba se ohlížet do daleké minulosti, docházelo k nim i poměrně nedávno, kdy ještě nebyla k dispozici léčba, která by jim dokázala zabránit. Navíc změny nenastávají tiše a bez příznaků – předchází jim těžký zánět, který se vyznačuje především silnou bolestí.

Neléčit se je nešťastná volba

V dnešní době, kdy máme nejen prostředky k tlumení bolesti, ale i protizánětlivé léky a především biologickou léčbu, která dokáže autoimunitní procesy zastavit na molekulární úrovni, je život bez léčby zbytečně velkým rizikem. A nejde jen o subjektivní příznaky. Jakmile se v páteři rozvinou nevratné změny, léčba už může zabránit jen dalšímu zhoršování. Ztracenou pohyblivost páteři nevrátí.

Co si pomyslí naši potomci?

Co bude s naší civilizací za stovky tisíc let, nikdo neví. Možná bude zapomenuta a znovu objevována budoucími archeology. A právě teď můžeme rozhodnout o tom, jestli naši potomci budou žasnout nad tím, že u koster z našeho období je těžká spondylartritida vzácná.

Ne, o to jistě v tomto případě nejde v první řadě, důležité je, abyste prožili svůj život naplno i s bechtěrevem.

Jestli vaše páteř volá o pomoc, uposlechněte a dejte jí, co potřebuje. Zajděte k lékaři, nechte se důkladně vyšetřit a trvejte na účinné léčbě. Nedejte se, ani kdybyste měli pocit, že domoct se léčby je nesnadné. Žít s nemocí tak, jak ji zažívali naši předkové, je za dnešních podmínek zbytečné.

(pez)

 

Zdroj:

Zorab P. A. The historical and prehistorical background of ankylosing spondylitis. Proc R Soc Med. 1961; 54 (5): 415–420.

Hodnocení článku:
(1174 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: