Novinky

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.

Terapie, která pomáhá

Zahájit příslušnou léčbu je třeba již v době počínající nonradiografické spondylartritidy. Důvodem je právě první slovo v jejím názvu, tedy nonradiografická. Pokud ještě nejsou vidět na rentgenovém snímku žádné změny, znamená to, že páteř zatím není nevratně poškozena, což je pro terapii jistě lepší start, než když je páteř zničená kostěnými srůsty – pak už bývá na zlepšení stavu pozdě.

Ještě nedávno se uvažovalo, zda má taková léčba vůbec smysl. Zabere vůbec? Ano, tzv. cílená neboli biologická léčba má u raných stadií revmatických nemocí páteře silný účinek. A má daleko větší šanci na skutečný úspěch, protože je nasazena do terénu, se kterým si poradí.

Co dělat?

Je to vlastně jednoduché: Každý, koho dlouhodobě bolí záda, by měl zajít k lékaři. Ten poměrně snadno odliší, zda je bolest zad způsobena nezávažnou příčinou (nesprávným držením těla, nedostatkem pohybu), či jde o těžší postižení (třeba poškození meziobratlových plotének). Pozná i příčinu, kterou je skutečně nutné řešit co nejdříve. A nejde jen o revmatické choroby, bolestí páteře se může projevovat i těžká osteoporóza nebo třeba nádorové onemocnění. Revmatický zánět zad se projevuje chronickou bolestí a ztuhlostí v dolní části páteře. Bolest se často objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví, odkud vyzařuje do hýždí nebo zadní strany stehna. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě. Když lékař zjistí, že vaše potíže může způsobovat revmatický zánět, provede potřebná vyšetření a v případě potvrzení diagnózy vás odešle ke specialistovi.

Sázka na biologika 

Medikamentózní léčba se převážně omezovala na protizánětlivé a bolest tišící látky (většinou takzvaná nesteroidní antirevmatika nebo kortikosteroidy), které sice uleví bolestem, ale nemohou zastavit průběh samotného onemocnění. Vedle léčby medikamenty jsou žádoucí aktivní a pasivní fyzikální opatření. V popředí stojí intenzivní a pravidelné cvičení, jež může zpomalit hrozící tuhnutí páteře a udržet co možná nejdéle její pohyblivost. Významným přínosem v současné době je tzv. cílená léčba, která je nejúčinnější metodou řešení revmatických nemocí a má prověřenou bezpečnost. Její podstatou je cílený zásah do biologických pochodů, které jsou příčinou nemoci. Vždy je lepší odstranit příčinu problému než napravovat škody, které nadělá. Využijte možnost konzultovat s lékařem obtíže se zády. Nepodceňujte svůj stav, včasná léčba vám může zachránit zdraví.

(pez)

 

Zdroj: https://www.spondylitis.org

 

Hodnocení článku:
(1637 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.
4. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: