Novinky

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Pravidelný pohyb představuje neodmyslitelnou součást léčby Bechtěrevovy choroby. Vedle fyzioterapie pod vedením odborníka je vhodné naučit se několik cviků, které budete praktikovat sami doma, a to nejlépe každý den.

  1. Lehněte si na břicho a opřete se o lokty tak, aby byl váš hrudník nad podložkou. Pokud je to možné, propněte ruce a v této pozici vydržte po dobu 10 až 20 sekund. Cvik opakujte 3–5× a provádějte ho každý den.
  2. Postavte se zády ke zdi, nohy rozkročte do šíře ramen a nechte je dál od stěny. Opřete se zády o zeď a pomalu je suňte směrem dolů až do bodu, kdy budou vaše stehna rovnoběžně s podlahou. V pozici vydržte 5–10 sekund. Cvik opakujte 3–5× a provádějte ho 3–5× týdně.
  3. Klekněte si na podložku a opřete se o předloktí. Nohy natáhněte směrem dozadu a balancujte na špičkách prstů. Zpevněte břicho a hýždě. Nenechte hlavu viset dolů ani ji nezvedejte nahoru. Krční páteř by měla zůstat ve stejné linii jako zbytek páteře. Vydržte takto asi 5 sekund a cvik opakujte 3–5×, sérii pak několikrát týdně.
  4. Vestoje se přidržte pevného zábradlí a s rovnými zády zvedejte nohu mírně do strany a zpět a dále asi 45 stupňů dozadu a zpět. Cvik opakujte 10–15× s každou nohou a provádějte ho 3–5× týdně.
  5. Lehněte si na záda. Přitáhněte bradu směrem k hrudníku, zatímco hlava se nezvedá z podložky. V pozici vydržte 5–10 sekund a cvik opakujte 3–5× a celou sérii pak nejlépe 2× denně.
  6. Stoupněte si a snažte se udržovat svou páteř rovně. Pomalu zvedněte ramena co nejvýše směrem k uším a poté je směřujte dolů a dozadu tak, aby se lopatky pohybovaly k sobě a dolů. Cvik opakujte 5–10× a provádějte ho každý den.
  7. Ze stoje, s rukama v bok pro udržení rovnováhy, vykročte jednou nohou dopředu a druhou nohou poklekněte. Udržujte svá záda po celou dobu ve vzpřímené poloze. Vydržte takto 20–30 sekund a cvik opakujte s druhou nohou. Pro udržení stability je možné se přidržovat židle. Cvik opakujte denně.
  8. Stoupněte si do rohu místnosti a dlaněmi se opřete o obě zdi. Hrudníkem tlačte směrem do rohu tak, aby se lopatky pohybovaly k sobě. V pozici vydržte 20–30 sekund. Cvik provádějte denně.

 (veri)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2117 hodnocení - 2,2 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: