Novinky

Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.

1. Vždy seďte rovně

Hrbení se zádům stoprocentně škodí, ale sedět dlouhou dobu úplně rovně pro ně také není zrovna dobré. Pokud tedy máte sedavé zaměstnání, je dobré se alespoň čas od času protáhnout nebo projít.

2. Nezvedejte těžká břemena

Při zvedání věcí s vyšší váhou není ani tak důležitá hmotnost jako způsob, kterým to děláte. Pokud totiž používáte správnou techniku, vaše záda trpět nebudou. Nejlepší je, když si sednete „na bobek“ k předmětu tak, abyste jej měli umístěný na podlaze mezi nohama. Narovnejte se v zádech a srovnejte hlavu. Tak docílíte toho, že hmotnost břemene zvednete silou svalů nohou, a ne zad. Během akce držte tělo ve stále stejné pozici – nekruťte se a ani jinak neohýbejte. Váha předmětu by se totiž přenesla na svalové skupiny zad, které se pak přetíží a začnou bolet.

3. Při potížích uleví postel

Odpočinek vám sice může při akutní bolesti ulevit, ale určitě není dobré zůstávat v posteli. Den či dva vleže či polosedě totiž může zádům více uškodit než pomoct.

4. Za bolest může zranění

Problémy se zády bývají způsobeny podstatně větším množstvím příčin. Kromě zranění také degenerativními změnami na meziobratlových ploténkách, infekcemi a vrozenými deformacemi. 

5. Být hubený znamená mít zdravá záda 

Většině lidí se tyto potíže nevyhnou a ani štíhlí lidé nemusí být výjimkou. Pro bezbolestná záda je zásadní silný a stabilní svalový korzet spolu s dostatkem kostní hmoty, což ani hubený člověk nemusí nutně mít. Například jedinci trpící mentální anorexií mohou trpět různými nedostatky živin, což může vyústit mimo jiné i v úbytek kostní a svalové hmoty, a tedy i v bolesti zad.

6. Cvičení spíše škodí

Pravidelné a správné cvičení je právě naopak prevencí proti bolestem zad. Při akutní bolesti lze rovněž cvičit, ovšem za předpokladu, že se nejedná o poranění vyžadující klidový režim (např. zlomeninu). Pohyb se doporučuje v podstatně vyšším procentu případů, než se zakazuje. Intenzitu cvičení je ale potřeba přizpůsobit aktuálnímu stavu, s čímž vám může poradit lékař nebo fyzioterapeut.

7. Nejlepší je tvrdá matrace

Španělská studie zkoumající lidi trpící dlouhodobými bolestmi zad tento fakt vyvrací. Podle ní jedinci spící na matraci střední tvrdosti trpěli menšími bolestmi než ti, co odpočívali na tvrdých podložkách. Nicméně v závislosti na příčině bolesti zad a spánkových návycích mohou různí lidé potřebovat různé matrace.

(ivh)

Zdroj: CASSOOBHOY, Arefa. Back Pain Myths Slideshow. [online]. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(1268 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
30. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: