Novinky

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.

Když srůstají obratle

Bechtěrevova choroba je chronický zánět chrupavčitých tkání v těle postihující zejména páteř, klouby, oční duhovku, ale i další vnitřní orgány. Je způsobena vadou imunitního systému a projevuje se zejména úpornými bolestmi a omezováním pohybu, protože páteř a klouby postupně srůstají. Účinnou terapií je pak kromě léků, které tlumí zánět, zejména pravidelné cvičení a rehabilitace, které zabraňují srůstům kloubů, a udržují tak pohyblivost.

Při cvičení by si ale bechtěrevik měl dát zvýšený pozor na úrazy páteře, které pro něj mohou mít na rozdíl od zdravé populace ještě fatálnější následky. U všech sportovních aktivit, u nichž hrozí poranění páteře, byl měl pacient s Bechtěrevovou chorobou používat ochranné pomůcky.

„Páteřák“ a helma by měly být samozřejmostí

Základem všech ochranných pomůcek při sportu by měly být helma a chránič páteře. Úrazy hlavy a zejména pak páteře totiž patří mezi nejčastější sportovní úrazy, navíc s rozvojem např. snowboardingu a cyklistiky jsou pády na denním pořádku. Chrániče páteře totiž ochrání především při pádu, kdy hrozí „vyražení“ jednotlivých obratlů z normální pozice v páteři, čímž může samozřejmě dojít k přerušení míchy.
Helma pak může zabránit jak například otřesům mozku, tak i zlomeninám lebky, které vesměs mívají velmi fatální následky.

Pomůcky vybírejte pečlivě

Vybírat ochranné pomůcky je ale třeba s ohledem jak na vykonávaný sport, tak i na stupeň postižení a tělesné proporce. Helma i chránič páteře totiž musí na těle opravdu „sedět“ a neměly být ani moc těsné, ani příliš volné. Vhodná velikost je proto základem adekvátní ochrany. U bechtěrevika to platí dvojnásob, protože vzhledem k povaze jeho nemoci se mohou případné zlomeniny hojit daleko obtížněji a celou nemoc tak ještě zhoršit. Proto platí: když sportovat, tak jedině s ochrannými pomůckami!

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(2195 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.
1. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: