Novinky

Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.

Bolest přichází v noci

Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou bývají velmi často unavení a mnozí si stěžují na nedostatek spánku. Onemocnění totiž způsobuje záněty kloubů mezi jednotlivými obratli páteře, případně kloubu mezi páteří a pánví – tudíž o posilujícím odpočinku většinou nemůže být ani řeč. Příznaky nemoci se navíc obvykle zhoršují právě v noci.

Předspánková příprava

Včasná diagnóza a léčba nemoci může zmírnit příznaky, včetně bolestivosti, ztuhlosti a únavy. Máte-li ale přesto problémy s usínáním nebo se často v noci budíte, měli byste zdvojnásobit úsilí a svůj spánek zlepšit. Jak na to?

  • Prvním krokem je dodržovat základní spánkovou hygienu.
  • Držte se rutiny a choďte spát pokaždé ve stejnou dobu.
  • Před tím můžete zařadit protahovací cvičení nebo si dát horkou sprchu, ale pokud už s tím začnete, dělejte to pravidelně.
  • Než ulehnete, zklidněte se – není vhodná žádná namáhavá činnost ani sledování televize, lepší je poslech hudby nebo četba.
  • Vyhněte se před spaním těžkým jídlům a pití – je mnohem těžší spát s plným žaludkem nebo močovým měchýřem (to vás v noci zbytečně bude budit). Platí to i o kofeinu a alkoholu.
  • Ujistěte se, že je ve vaší ložnici tma a ticho.

Pár rad pro kvalitní odpočinek

  • Bechtěrevici by měli mít v ložnici tepleji, protože chlad zvyšuje bolest a způsobuje ztuhlost.
  • Matraci byste měli mít pevnou, ale ne moc tvrdou.
  • Zkuste spát bez polštáře (ten může zhoršit bolest kloubů v krku) nebo zvolte pod hlavu jako alternativu složený ručník.
  • Po probuzení je vaše tělo ztuhlejší, proto potřebuje trochu pohybu. Skvělé jsou teplé sprchy, neboť teplo pomáhá zvýšit průtok krve do pokožky. Lepší než sprcha jsou ale jemné, opakované pohyby, které nebolí – s těmi pomůže váš fyzioterapeut.

(aši)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1713 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: