Novinky

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?

Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou a rádi byste cestovali někam daleko za exotikou, určitě nejdříve navštivte svého lékaře a poraďte se s ním. Může vám poskytnout cenné rady a tipy pro pohodlné cestování s ohledem na váš zdravotní stav a také vám předepíše potřebné léky.

Co dělat, aby letadlo neničilo vaše záda

Cestování letadlem není bezesporu pro záda žádný med – dlouhá stání, tahání a zvedání zavazadel a na závěr ještě v některých případech celkem nepohodlná sedadla. To ve výsledku může končit bolestí a ztuhlostí především krční a bederní páteře. Tuto situaci ale můžete alespoň částečně ovlivnit ve svůj prospěch několika zlepšováky:

1. Podložte si polštářem krční páteř

Dobrým a zároveň skladným pomocníkem v tomto případě může být nafukovací cestovní polštářek. 

2. Podložte si polštářkem nebo srolovanou dekou bederní páteř

Podpora bederní páteře je pro každého bechtěrevika bezesporu zásadní. Efektivní bývá podložení bederní páteře jedním polštářem nebo dekou z každé strany.  

3. Zajistěte si dostatek místa pro nohy

Pokud máte větší příruční zavazadlo, umístěte jej do úložného prostoru nad vámi. Pokud je menší, můžete jej umístit na zem do prostoru mezi vaše nohy.

4. Udržujte nohy v pohybu

Při sezení se snažte nohy na příliš dlouhou dobu nekrčit. Zhoršuje se tak v nich totiž krevní oběh a spolu s nedostatkem aktivity spojeným s dlouhými lety se jedná o poměrně spolehlivý recept na vznik krevních sraženin v nohách (tzv. hluboká žilní trombóza), které mohou skončit v důsledku i fatálně. Proto se snažte po palubě pohybovat a protahovat tak často, jak jen to půjde (při delších letech ideálně každých 30 minut). Kromě nohou tak prospějete i svým zádům.

5. Vyměňte kávu, čaj a alkohol za vodu

Létání tělo zbavuje vody. Vzduch na palubě totiž bývá jen velmi málo vlhký. A pokud si k tomu dáte ještě třeba kávu, tělo odvodníte ještě více. Abyste se vyhnuli potížím s krevním oběhem, pravidelně doplňujte tekutiny v podobě obyčejné vody. 

(ivh)

Zdroj:
HEDGE, Alan a Brian R. SUBACH (ed.). Back Care on Airplanes: How to Prevent Back Pain on the Plane. Dostupné z: www.spineuniverse.com

Hodnocení článku:
(1795 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Moje revma a experimenty se stravou

Moje revma a experimenty se stravou

Jste přesvědčeni o tom, že se zbavíte revmatického onemocnění pouze změnou stravovacích návyků? Na vašem místě bych na to ale nespoléhala.
25. 10. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: