Novinky

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění (Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu) a revmatickými nemocemi – zejména revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou nemocí a psoriatickou artritidou – konče. Přes slibné výsledky ji ale nelze použít u všech pacientů trpících artritidou.

Je třeba zvážit výhody i rizika

U některých pacientů opravdu není biologická léčba doporučena. Před nasazením léčby je třeba zvážit potenciální vedlejší účinky cílené léčby. Existuje řada stavů, u kterých by rizika převážila přínos cílené léčby, a proto by nebylo rozumné ji nasazovat:
  • roztroušená skleróza (i pokud šlo zatím o první a jedinou ataku),
  • prodělané nádorové onemocnění bílých krvinek – lymfom nebo leukémie,
  • srdeční selhání,
  • často se opakující infekce.

Infekce mohou být vážnou překážkou

Mírné vracející se či přetrvávající infekce jsou pouze relativní kontraindikací – nemusí vést k tomu, že biologickou léčbu zcela zavrhneme. Například pacient s opakujícími se infekcemi močového měchýře a močových cest, jehož stav je úspěšně kontrolován nízkými dávkami antibiotik, by byl schopen snášet biologickou léčbu bez problémů. Na druhou stranu pacient s těžkou cukrovkou, který se s infekcemi potýká takřka denně a často vyžadují i hospitalizaci, by vhodným kandidátem zcela jistě nebyl.

Před nasazením biologické léčby je třeba zvážit i doposud prodělaná onemocnění

Bohužel se studie zabývající se biologickou léčbou příliš nevěnovaly pacientům, kteří mohou být infekcí ohroženi nejvíce. Rozhodnutí, zda léčbu v konkrétním případě nasadit, je tedy vždy na lékaři i pacientovi, kteří musí zvážit výhody léčby i riziko infekčních onemocnění. V žádném případě by ale cílená léčba neměla být nasazena, pokud mají pacienti příznaky probíhající infekce.

(hak)

Zdroj: Are Some Arthritis Patients Unsuitable Candidates for Biologic Drugs?

Hodnocení článku:
(1643 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: